info@drnafisi.com   021-22545524
دکتر ناهید نفیسی » سرطان سینه » شیردهی بعد از جراحی ماموپلاستی یا کوچک کردن سینه
نوبت دهی دکتر ناهید نفیسی

شیردهی بعد از جراحی ماموپلاستی یا کوچک کردن سینه

یکی از مهم ترین دغدغه های خانم ها برای انجام جراحی ماموپلاستی، شیردهی بعد از ماموپلاستی یا کوچک کردن سینه است. آیا ماموپلاستی در کیفیت و اندازه شیردهی تاثیر دارد ؟ آیا بعد از کاهش سایز سینه ها حجم شیر دهی در خانم ها نیز کاهش می یابد؟ آیا توانایی شیردهی بعد از جراحی هایی زیبایی سینه برای مادران وجود دارد؟

جراحی ماموپلاستی نوعی یکی از عمل های زیبایی سینه است که با کاهش سایز و لیفت آن همراه است. این روش در افرادی که از بزرگی سینه رنج می برند و دچار عارضه های گردن درد و آسیب شانه شده اند ضرورت دارد. اما یکی از مهم ترین چالش های خانم ها این است که در چه موقعیتی بهتر است که عمل ماموپلاستی را انجام دهند؟

یکی از مهم ترین دغدغه هایتان این است که بعد از ماموپلاستی بتوانید به فرزندتان شیر بدهید یا خیر؟ باید به این مساله توجه داشته باشید که برخی از خانم ها با وجود اینکه تجربه جراحی سینه هم نداشته اند بعد از زایمان شیر ایده آل و مناسبی برای تغذیه کودک در اختیار ندارند و این مساله باعث می شود که فرد از روش های کمکی و شیر خشک برای نوزاد استفاده کند. شیردهی بعد از ماموپلاستی امکان پذیر است اما شما باید در نظر داشته باشید که ممکن است به صورت ژنتیکی و یا ساختار بدنی این قابلیت را در اختیار نداشته باشید.

شیردهی بعد ماموپلاستی

آیا ماموپلاستی باعث کاهش میزان شیردهی می شود؟

برای انجام ماموپلاستی ابتدا بررسی ها و معاینات توسط جراح انجام می شود، شرایط شما به طور دقیق مورد توجه قرار می گیرد و مشاوره های لازم نیز ارائه می شود. اگر مشکلی برای شیردهی وجود داشته باشد پیش از جراحی به شما اعلام می گردد.اما به طور کلی جراحی های زیبایی سینه مشکلی در شیردهی ایجاد نمی کنند این چالش همچنین در خانم هایی که قصد جراحی پروتز سینه دارند نیز وجود دارد. متاسفانه برخی از افراد با شنیده‌هایی که هیچ منبع علمی ندارد باعث ترس و نگرانی دیگران می‌شوند بهترین و مهم ترین منبع برای اطلاعات شما جراحتان است بهتر است که سوالات و نگرانی های خود را با ایشان در میان بگذارید. توصیه جراح زیبایی سینه این است که برای انجام جراحی ماموپلاستی اگر قضد بارداری دارید این عمل را به بعد از زایمان و پایان دوران شیردهی موکول نمایید چرا که در دوران بارداری و شیردهی سینه همچنان دچار تغییرات سایز خواهد بود. اجازه دهید که دوران شیردهی پایان یابد و بعد نسبت به انجام جراحی اقدام کنید. اگر عمل ماموپلاستی برای شما اورژانسی است و ضرورت دارد می توانید با خیال راحت این جراحی را انجام دهید و مطمئن باشید که مشکلی در شیردهی بعد از آن ایجاد نمی شود.

اثرات ماموپلاستی در شیردهی زنان

سیستم بدن هر فرد با دیگری متفاوت است ، در حالت کلی سایز سینه ها نشانگر میزان شیر در سینه ها نیست ، ممکن است فردی با سینه های بسیار کوچک شیردهی بسیار خوبی داشته باشد ، از این جهت شما اگر تجربه شیردهی را نداشته باشید نمی توانید متوجه شوید که میزان شیردهی تان در اثر ماموپلاستی کم است یا به صورت ذاتی شیر خوبی را تولید نمی کنید. در هر صورت می توانید از روش های افزایش شیر کمک بگیرید و مکمل هایی را مصرف کنید. اگر قبل از ماموپلاستی تجربه شیردهی داشته باشید ممکن است بتوانید که تخمین بزنید که بعد از آن شیردهی تان تحت تاثیر قرار گرفته است یا خیر ؟

نکته ی مهمی که در جراحی ماموپلاستی وجود دارد، برش ها و تغییرات سینه حین عمل است که تعیین می کند شیردهی بعد از ماموپلاستی وجود داشته باشد یا خیر؟ اگر جراح بتواند عمل جراحی ماموپلاستی را بدون بریدن ناحیه اطراف نوک پستان و آئولا انجام دهد و آسیبی به بافت اصلی سینه وارد نکند می توانید شیردهی بسیار ایده آل و خوبی را بعد از عمل داشته باشید.

آیا ماموپلاستی باعث تخریب عروق شیردهی می شود؟

خیر ماموپلاستی یا جراحی پروتز سینه باعث از بین رفتن و یا آسیب به عروق شیردهی نمی شوند. همچنین غدد شیردهی نیز در این جراحی تحت تاثیر قرار نمی گیرد. اما بازهم با توجه به شرایط بدنی هر فرد ممکن است شیردهی بعد از کوچک کردن سینه بیشتر و یا کمتر شود. شما می توانید از روش های مکمل و یا تکنیک هایی که باعث افزایش حجم شیر بعد از زایمان می شود کمک بگیرید و این دوره را سپری نمایید. بهترین گزینه درمانی برای شما مشاوره از جراح پستان است که با توجه به نتایج و آزمایشات پاسخ قطعی را به شما ارائه می نماید.

راهکارهایی برای افزایش شیردهی

ممکن است در زایمان اول کیفیت و حجم شیر مادران کم تر باشد اما به طور کلی روش های مناسبی برای افزایش شیردهی وجود دارد که در شرایطی که مادران دچار کاهش شیردهی و یا کم شدن میزان آن شده اند از آن ها کمک بگیرند. برای افزایش قدرت شیردهی روش‌های مختلفی وجود دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهم کرد:

  1. تغذیه مناسب: تغذیه درست و کافی برای مادران شیرده بسیار مهم است. اگر شیر کیفیت خوبی ندارد تغذیه مناسب بسیار کمک کننده است. باید سعی کنید تا حد امکان غذاهای سالم و با ارزش غذایی بالا مصرف کنید.
  2. استراحت کافی: دوری از استرس و استراحت مناسب برای مادران شیرده بسیار مؤثر است. بی خوابی علاوه بر آسیب های جراحی در کم شدن شیرمادران تاثیر گذار است. باید سعی کنید برای خودتان زمان کافی برای استراحت قائل شوید.
  3. ماساژ سینه: ماساژ سینه نیز می‌تواند به افزایش شیردهی کمک کند.این اقدام باید بدون آسیب به بافت سینه و ایجاد تورم و کبودی انجام شود. در زمان های مختلف دوشیدن شیر سینه کمک می کند که شیردهی به مرور بیشتر شود.
  4. استفاده از پمپ شیر: استفاده از پمپ شیر برای خالی کردن سینه اضافی و تحریک تولید شیر نیز می‌تواند مفید باشد. البته این اقدام باید به پیشنهاد جراح انجام شود.

در هر صورت، قبل از انجام هر تغییری در رژیم غذایی یا شیوه زندگی خود، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

دکتر ناهید نفیسی

خانم دكتر نفيسی در سال 1377 در رشته جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشكی ايران فارغ التحصيل شده و بورد تخصصی جراحی را همان سال دريافت نمودند. ایشان برای تکمیل دوره های جراحی سرطان سینه و جراحی های زیبایی سینه مکررا به کشورهای اروپایی  به خصوص ایتالیا رفته و دوره های انکوپلاستیک یعنی استفاده از جراحی های زیبایی در درمان و جراحی سرطان سینه را دیده اند. ايشان جراحی های خود را بيشتر به درمان سرطان پستان و جراحي های زيبايی سينه از جمله كوچك كردن و بزرگ كردن سينه محدود كردند. دکتر نفیسی در ادامه فعاليت هايشان دوره ليپوساكشن را به طور آكادميك در سوئيس به عنوان اولين خانم جراح ايراني در اين كشور زير نظر پرفوسور Linda آغاز نموده و پس از اتمام موفقيت آميز اين دوره به ايران بازگشته و اقدام به آموزش ليپوساكشن به پزشكانی كه تمايل به اين دوره را دارند نمودند. همچنین در حال حاضر ایشان مدیر اجرایی مرکز پیشگیری غریالگری و درمان سرطان های بانوان در بیمارستان خاتم الانبیاء و همکار مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه شهید بهشتی و مرکز بیماری های پستان جهاد دانشگاهی تهران هستند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه