info@drnafisi.com   021-22852250
دکتر ناهید نفیسی » بیماری های پستان » هر آنچه از سرطان سینه نمی دانید

هر آنچه از سرطان سینه نمی دانید

سرطان سینه، تومور بدخیمی است که از بافت های سینه شروع می شود و می تواند خانم ها و یا آقایان را نیز درگیر کند. معمولا سرطان سینه در مراحل اولیه با علامت و نشانه خاصی همراه نیست. اما خود فرد با لمس سینه، متوجه وجود توده خواهد شد. البته در بسیاری از موارد، این توده ها خوش خیم بوده و سرطانی نیستند. سرطان سینه معمولا  با درد همراه نمی باشد.

در این نوشتار قصد داریم به سوالات زیر پاسخ دهیم:

 • سرطان پستان چیست؟
 • چه عواملی باعث سرطان پستان می شود و آیا من در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه هستم؟
 • چگونه می توانم از سرطان پستان جلوگیری کنم؟
 • چه آزمایشات غربالگری مورد نیاز است؟
 • علائم سرطان پستان چیست؟
 • سرطان پستان چگونه تشخیص داده می شود؟
 • درجه بندی سرطان پستان چگونه است؟
 • سرطان پستان چگونه درمان می شود؟
 • درمان سرطان پستان در مراحل اولیه به چه صورت است؟
 • درمان سرطان پستان پیشرفته پستان چگونه انجام می شود؟

دکتر ناهید نفیسی فلوشیپ جراحی پستان با به کار گیری تکنیک های پیشرفته و روز دنیا و دستگاه های مجهز به انجام جراحی سرطان سینه می پردازند. شما عزیزان می توانید برای مشاوره و تعیین وقت قبلی از دکتر ناهید نفیسی ، با شماره 22852250 021 و پیج اینستاگرام ایشان ارتباط برقرار کنید.

علائم و نشانه های ابتلا به سرطان سینه

در بسیاری از موارد، سرطان سینه قبل از ظاهر شدن علائم تشخیص داده می شود، چه با یافتن هر گونه ناهنجاری در تست ماموگرافی و یا یافتن توده در سینه. تشکیل توده زیر بغل و یا بالای استخوان ترقوه، که برطرف نشود، می تواند نشانه ای باشد از سرطان سینه.

برخی دیگر علائم عبارتند از:

 • ترشح از سینه
 • تورفتگی نوک سینه
 • تغییر در پوست سینه و مشاهده علائمی از قبیل قرمزی، تغییر در بافت و یا چروکیده شدن پوست سینه.

از آن جایی که تمامی توده ها سرطانی نیستند، باید به دقت توسط پزشک مورد بررسی قرار بگیرند.

علت بروز سرطان سینه

در بسیاری از موارد، فرد مبتلا به سرطان سینه، هیچ گونه سابقه خانوادگی و یا ریسک فاکتورهای موثر در بروز این سرطان  را ندارد. از جمله ریسک فاکتورهای موثر در بروز سرطان سینه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جنسیت. سرطان سینه عمدتا در خانم ها بیشتر شایع است.
 • سن. احتمال ابتلا به سرطان سینه با بالا رفتن سن افزایش می یابد.
 • سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان سینه
سرطان سینه

سرطان سینه

علت بروز سرطان سینه

شروع عادت ماهیانه در سنین پایین و یا یائسگی در سنین بالا، احتمال ابتلا به سرطان سینه را افرایش می دهد. خانم هایی که بعد از سی سالگی از روش های پیشگیری استفاده می کنند و بچه ای ندارند، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه قرار دارند. استفاده از قرص های پیشگیری نیز شانس ابتلا به این سرطان را افرایش می دهد.

سبک زندگی

 • چاقی و اضافه وزن و یا مصرف غذاهای چرب، احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهند.
 • افرادی که مشروبات الکلی در حد زیاد مصرف می کنند، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه قرار دارند.
 • ورزش منظم، از جمله اقداماتی است که احتمال بروز سرطان سینه را کاهش می دهد.

 • عوامل محیطی : افرادی که در قسمت های فوقانی بدن تحت رادیوتراپی قرار می گیرند، بیشتر از سایر افراد در معرض ابتلا به سرطان سینه قرار دارند.
 • علت ژنتیکی و جهش های ژنی و علت هورمونی

تشخیص سرطان سینه

نحوه تشخیص سرطان سینه

تشخیص سرطان سینه طی چند مرحله انجام می شود، از جمله: معاینه فیزیکی سینه، تست ماموگرافی و یا MRI و در نهایت بیوپسی.

بیشتر بدانیم
بهترین زمان برای انجام ماموگرافی

ماموگرافی

تست تشخیصی است که ماهیت توده را مشخص می کند. اما از آن جایی که می تواند نتایج کاذبی را به همراه داشته باشد، تست های تشخیصی دیگری نیز انجام خواهد شد.

اولتراسوند

از جمله تست هایی است که تصاویری از داخل بافت سینه را در اختیار پزشک قرار می دهد و نشان می دهد که توده سرطانی است یا غیر سرطانی.

بیوپسی

روش قطعی در تشخیص سرطانی بودن توده می باشد. جهت انجام این تست، نمونه کوچکی از بافت و با وارد کردن سوزن به سینه، گرفته می شود و جهت بررسی های بیشتر به آزمایشگاه ارسال خواهد شد.

درمان سرطان سینه

جراحی

نوع جراحی با توجه به نوع و اندازه تومور و هم چنین شرایط جسمانی بیمار در نظر گرفته می شود.

لامپکتومی

که شامل برداشت بافت سرطانی و بافت سالم اطراف می باشد. معمولا بعد از جراحی، رادیوتراپی و یا هورمون درمانی برای بیمار در نظر گرفته می شود. در این روش جراحی، از بافت سینه محافظت خواهد شد.

در این روش جراحی، گره های لنفاوی زیر بغل نیز بررسی می شوند تا میزان پخش شدگی سرطان مشخص شود.

ماستکتومی

برداشت بافت سینه. در صورتی که سرطان تهاجمی باشد، این جراحی به تنهایی موثر نخواهد بود.

در ماستکتومی رادیکال تعدیل شده، سینه و گره های لنفاوی زیر بغل برداشته می شوند، اما عضلات زیر قفسه سینه باقی می مانند. با این که بعد از این روش جراحی، رادیوتراپی برای بیمار در نظر گرفته می شود، اما در صورتی که سرطان متاستاز نداده باشد، این روش جراحی به تنهایی موثر خواهد بود.

در ماستکتومی رادیکال، سینه و عضلات زیر قفسه سینه برداشته می شوند.

رادیوتراپی

در این روش، سلول های سرطانی باقی مانده بعد از جراحی، با تابش اشعه نابود می شوند.

رادیوتراپی، درمان موضعی است که تنها بر روی سلول های سرطانی اثر می کند و معمولا پنج مرتبه در طول هفته انجام می شود.

رادیوتراپی یکی دیگر از روش های درمان سرطان سینه می باشد که فاقد درد است و عوارض جانبی بسیار کمی را برای بیمار به همراه دارد.

در درمان سرطان سینه، از اشعه های خارجی استفاده می شود، بدین معنا که اشعه از خارج به ناحیه مورد نظر در سینه تابانده می شود.

سرطان سینه

سرطان سینه

شیمی درمانی

شیمی درمانی، شامل مصرف داروهایی است که به نابودی سلول های سرطانی و یا توقف رشد سلول ها کمک می کنند. این روش درمانی، سلول های سرطانی که به سایر نواحی مهاجرت کرده اند را نیز نابود می کند.

احتمال بروز عوارض این روش به داروهای مصرفی بستگی دارد و می تواند شامل تهوع، استفراغ، کاهش اشتها و یا خستگی باشد.

توصیه می شوند بیماران بعد از پایان درمان، هر سه تا شش ماه یک بار و به مدت دو تا سه سال، جهت چکاپ به پزشک مراجعه کنند.

آیا راهی برای پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه وجود دارد؟

مهم ترین عوامل خطر برای ایجاد سرطان پستان، مانند سن و سابقه خانوادگی، قابل کنترل و پیشگیری نمی باشد. با این حال، برخی از عوامل خطر را می توان پیشگیری کرد. این موارد شامل پرهیز از استفاده طولانی مدت درمان های هورمونی، بچه دار شدن قبل از 30 سالگی، شیردهی، جلوگیری از افزایش وزن با ورزش و رژیم غذایی مناسب و محدود کردن مصرف الکل می باشد.

زنان در معرض خطر بسیار بالا به دلیل سابقه خانوادگی که دارند ممکن است از روش های شیمیایی پیشگیری از سرطان سینه بهره مند شوند، این روش شامل مصرف دارو یا مکمل برای جلوگیری از پیشرفت سرطان است. دسته ای از داروها به نام تعدیل کننده های گیرنده استروژن انتخابی (SERM) با جلوگیری از تأثیر استروژن بر برخی از بافت های بدن، از جمله بافت پستان، عمل می کنند. با این روش خطر ابتلا به سرطان پستان را تا 50٪ در زنان در معرض خطر کاهش پیدا می کند.

همچنین انجام چکاپ های منظم و تست ماموگرافی، جهت تشخیص هر گونه تغییر اولیه در بافت سینه توصیه می شود. خانم ها بعد از چهل سالگی، باید سالی یک بار نسبت به انجام این تست اقدام کنند.

بیشتر بدانیم
مارکر گذاری تومور های پستان

خانم هایی که بیشتر در معرض ابتلا به این سرطان هستند، باید زودتر نسبت به انجام ماموگرافی اقدام کنند.

چاقی بعد از یائسگی و یا مصرف بیش از حد مشروبات الکلی، احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهند. به همین خاطر، توصیه می شود خانم ها وزن بدنی خود را در حالت ایده آل نگه دارند و ورزش را در برنامه هفتگی خود داشته باشند.

خانم هایی که از لحاظ ژنتیکی، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه قرار دارند، می توانند داروی تاموکسیفن مصرف کنند. داروی دیگری به نام رالوکسیفن که در درمان پوکی استخوان تجویز می شود، با مهار اثر استروژن، از بروز سرطان سینه پیشگیری می کند.

آزمایشات غربالگری مورد نیاز جهت تشخیص سرطان سینه

سرطان پستان هرچه زودتر تشخیص داده شود، احتمال بهبودی آن بیشتر است. ماموگرافی های غربالگری به سادگی اشعه ایکس پستان هستند. هنگام عکسبرداری با اشعه ایکس، هر پستان برای چند ثانیه بین دو صفحه قرار می گیرد. اگر مساله غیر عادی به نظر می رسد یا نیاز به نماهای بهتر است، نماهای بزرگنمایی شده یا عکس هایی با زاویه خاص گرفته می شوند. ماموگرافی اغلب تومورها را قبل از احساس تشخیص می دهد و همچنین می تواند لکه های ریز کلسیم را که نشانه اولیه سرطان است را شناسایی کند. اکثر سرطان های پستان از طریق یافته های غیرعادی ماموگرافی تشخیص داده می شود.

بهترین زمان برای انجام ماموگرافی

در حال حاضر، بحث درمورد اینکه خانم ها از چه زمانی باید ماموگرافی انجام دهد، بحث های زیادی وجود دارد اما به طور کلی:

 • زنان 40 تا 44 ساله باید شروع به غربالگری ماموگرافی کنند.
 • زنان 45 تا 54 ساله که به طور متوسط ​​در معرض خطر هستند، باید سالانه ماموگرافی غربالگری انجام دهند.
 • زنان 55 سال به بالا باید هر 2 سال یک بار ماموگرافی انجام دهند.

تا زمانی که یک خانم از سلامتی خوبی برخوردار باشد و انتظار می رود 10 سال یا بیشتر زندگی کند، غربالگری باید ادامه پیدا کند. اگر سابقه خانوادگی سرطان پستان یا سابقه سلامتی شخصی دارید که خطر شما را افزایش می دهد (قرار گرفتن در معرض اشعه، جهش ژنتیکی)، با پزشک خود در مورد شروع ماموگرافی زودتر یا انجام آزمایش های دیگر مانند MRI پستان یا سونوگرافی صحبت کنید. اکنون بسیاری از مراکز از ماموگرافی دیجیتال و سه بعدی استفاده می کنند که حساسیت بیشتری نسبت به ماموگرافی معمولی دارند.

خانم ها باید با بافت طبیعی پستان خود آشنا باشند و هر گونه تغییر در ظاهر، اندازه، یا احساس بافت یا نوک پستان یا هرگونه ترشحات پستان را به جراح پستان خود اطلاع دهند.

در چه افرادی غربالگری MRI علاوه بر ماموگرافی نيز توصيه شود؟

در جمعيت های خاصی از زنان، مانند:

 • زنانی كه جهش شناخته شده BRCA 1 یا 2 دارند.
 • کسانی كه سابقه خانوادگی بسیار بالایی در سرطان پستان یا تخمدان دارند.
 • افرادی كه قبلاً تحت پرتودرمانی قرار گرفته اند.

سایر جمعیت های زنانی که از غربالگری ام آر آی بهره مند می شوند، کسانی هستند که قبلاً به سرطان پستان مبتلا شده اند، آنهایی که سرطان لوبولار شناخته شددارند و کسانی که پستان بسیار متراکمی دارند، تجسم آنها در ماموگرافی دشوار است. تصمیم گیری در مورد نحوه غربالگری سرطان پستان (با ماموگرافی یا ماموگرافی و MRI ) باید بر اساس وضعیت بیمار و نظر جراح صورت گیرد.

آیا شیمی درمانی برای سرطان سینه موجب ریزش مو می شود؟

داروی مهم و اصلی که در شیمی درمانی بیماران سرطان پستان از آن استفاده می شود داروی است که موجب ریزش موی افراد می شود. به همین دلیل است که در درمان سرطان پستان برخلاف سرطان روده فرد به طور حتمی موهای خود را از دست می دهد.

اما در یک سری از افرادی که، بیماری آنها زیاد پیشرفت نکرده است یا احتمال عود یا برگشت بیماری بسیار پایین است و غدد زیر بغل لنفاوی هنوز درگیر نشده باشد، می توان در طی شیمی درمانی به جای اینکه داروی شیمی درمانی در طول 4 ساعت به بیمار تزریق شود این مدت زمان طولانی تر می شود و تزریق 7-8 ساعت طول می کشد زیرا در این روش کلاه های یخی روی سر بیمار قرار گرفته می شود، سر را سرد می کند و خونرسانی پوست سر و مغز را کاهش می دهد. اما این سرد شدن سر ممکن است برای برخی از بیماران قابل تحمل نباشد.

بیشتر بدانیم
راه های تشخيص سرطان پستان

نکته مهم در ریزش موی شیمی درمانی در سرطان پستان این است که این ریزش مو و از دست رفتن مو موقتی است. در برخی از افراد که  پزشک دوره شیمی درمانی کوتاه مدتی برای آنها تجویز کرده است ممکن است موهای آنها کم پشت شود اما نمی ریزد. اما در افرادی که به صورت روتین درمان اصلی شیمی درمانی را می گیرند داروی آدرمایسین است عامل اصلی ریزش مو می شود.

بلافاصله پس از اتمام شیمی درمانی که یک دوره 4 ماه تا 4 ماه و نیمه می باشد به محض قطع داروها موی بیمار سریع رشد می کند و تقریبا با گذشت یک سال از درمان، موهای آنها پرپشت می شود. تعداد بسیار کمی از افراد ممکن است رشد موی آنها بسیار کم باشد و پزشک آنها را به همکاران متخصص پوست معرفی می کنند که با داروهای تقویتی رشد موهای آنها سریع تر صورت گیرد.

آیا احتمال بازگشت بیماری سرطان سینه وجود دارد؟

احتمال بازگشت سرطان سینه در همه خانم ها وجود دارد اما احتمال این قضیه که چند درصد است بستگی به عوامل زیادی دارد مانند، سایز تومور، تعداد غدد لنفاوی درگیر شده، گیرنده هورمونی دارند یا خیر، هرسپتین گرفته اند یا خیر و یک سری از عوامل دیگری که در برگه پاتولوژی بیمار و اطلاعات اولیه بیمار دیده می شود.

اما زمانی که بخواهیم تقسیم بندی کنیم اولین زمان احتمال شیوع عود دو سال اول می باشد. اگر خانم ها بتوانند دوسال اول را به سلامت طی کنند احتمال خطر افت می کند و نوبت دوم 5 سال است. اگر بیمار در 5 سال بعد از درمان سرطان نیز دچار عود نشود، احتمال عود به یک باره کاهش پیدا می کند. یعنی بعد از 5 سال خیلی انتظار نداریم که خانمی به یک باره دچار عود یا متاستاز شود. اما نه اینکه این احتمال صفر باشد. اما درصد این احتمال بعد از 5 سال بسیار کم می شود. ولی اگر 10 سال از بیماری خانمی گذشته باشد دیگر احتمال عود زیر دو یا سه درصد می رسد.

ولی اگر فردی بعد از 15 سال دچار بازگشت سرطان شود دیگر عود سرطان قبلی نامیده نمی شود بنابراین مهم ترین زمان دو سال اول و بعد 5 سال اول می باشد.

بیوپسی پستان چگونه انجام می شود؟

بیوپسی را اگر بخواهیم به صورت سوزنی انجام دهیم خیلی بهتر است زیرا بیمار نیاز به اتاق عمل ندارد و با تزریق چند سی سی داروی بی حسی نمونه برداری انجام می شود. مزایای این نمونه برداری این است که بیمار بیهوش نمی شود اتاق عمل نمی رود و هزینه بیمارستان ندارد بستری نمی شود، هیچ برشی روی سینه بیمار ایجاد نمی شود.

در نتیجه برای عمل جراحی پزشک می تواند در جراحی بیمار انتخاب کند و وابسته به برش قبلی جهت بیوپسی نیست.

بافت های پستان به هیچ وجه دست خورده نمی شود و ساختار بافت پستان تغییر نمی کند و زمانی که جراح قصد جراحی بیمار را داشته باشد کاملا با یک یاختار نرمال مواجه است که به راحتی می تواند به هر مدل مانوری که می خواهد برای جراحی بیمار بدهد و ضمن اینکه تمام نکات تشخیصی برای انکه جراح تشخیص دهد که توده پستان نوعی است و چه شرایطی دارد با بیوپسی سوزنی قابل انجام است یعنی پلان بیمار و نوعی جراحی که برای وی تصمیم گیری می شود قبل از عمل مشخص می شود.

بنابراین صحیح ترین اقدام این است که بیمار بیوپسی سوزنی انجام شود نمونه تشخیص داده شود اگر نمونه سرطانی است تصمیم گیری برای نوع جراحی بیمار برای استفاده از تکنیک های آنکوپلاستی انجام شود که در تهایت نتیجه جراحی را برای بیمار رضایت بخش تر خواهد کرد.

روش های بازسازی سرطان سینه چیست؟

انواع روش های بازسازی سینه پس از سرطان برای خانم ها استفاده می شود، چه فلپ عضله خودشان باشد چه فلپ به علاوه پروتز باشد و چه پروتز یا تزریق چربی باشد. منتها بیمار باید ابتدا ویزیت شود تا تشخیص داده شود چه روش بازسازی برای وی مناسب تر است.

دکتر ناهید نفیسی

خانم دكتر نفيسی در سال 1377 در رشته جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشكی ايران فارغ التحصيل شده و بورد تخصصی جراحی را همان سال دريافت نمودند. ایشان برای تکمیل دوره های جراحی سرطان سینه و جراحی های زیبایی سینه مکررا به کشورهای اروپایی  به خصوص ایتالیا رفته و دوره های انکوپلاستیک یعنی استفاده از جراحی های زیبایی در درمان و جراحی سرطان سینه را دیده اند. ايشان جراحی های خود را بيشتر به درمان سرطان پستان و جراحي های زيبايی سينه از جمله كوچك كردن و بزرگ كردن سينه محدود كردند. دکتر نفیسی در ادامه فعاليت هايشان دوره ليپوساكشن را به طور آكادميك در سوئيس به عنوان اولين خانم جراح ايراني در اين كشور زير نظر پرفوسور Linda آغاز نموده و پس از اتمام موفقيت آميز اين دوره به ايران بازگشته و اقدام به آموزش ليپوساكشن به پزشكانی كه تمايل به اين دوره را دارند نمودند. همچنین در حال حاضر ایشان مدیر اجرایی مرکز پیشگیری غریالگری و درمان سرطان های بانوان در بیمارستان خاتم الانبیاء و همکار مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه شهید بهشتی و مرکز بیماری های پستان جهاد دانشگاهی تهران هستند.

57 thoughts on “هر آنچه از سرطان سینه نمی دانید

 1. ساناز - می 2, 2020 در 2:56 ب.ظ

  سلام خانم دکتر عزیز خسته نباشید من 27سالمه و مجرد هستم از 18 سالگی متوجه شدم هاله سینه سمت راست من نسبت به سینه سمت چپ بزرگتر از اون سالها خیلی نگرانم که شاید سرطان سینه باشه هر ماه هم سینه هامو معاینه میکنم توده ای نداره ممکنه مسئله ی جدی باشه؟ فکرمو خیلی درگیر کرده وقتی هم زیاد بهش فک میکنم احساس میکنم سینه م درد میکنه

  پاسخ
 2. یاس - دسامبر 25, 2020 در 7:28 ب.ظ

  سلام روزتون بخیر من 18 سالمه و مجردم روی سینه هام یه سری دونه های زیر پوستی هستن که مال مو هستن من اون هارو متاسفانه عادت کردم حین درس خوندن فشار میدم و یه مایعی مثل جوش خارج میشه و باعث شده لکه هایی روی سینم ایجاد بشه و سوالی که داشتم این بود که ممکن هست که در اینده به سرطان مبتلا بشم؟ و سینه سمت راستم نسبت به چپ کوچیکتر هست و رشد نکرده هنوز این ایا مشکلی ایجاد میکنه واسم؟
  ممنون میشم جواب بدین 🙂

  پاسخ
  • دکتر ناهید نفیسی - دسامبر 26, 2020 در 11:56 ق.ظ

   سلام خیر ربطی به سرطان ندارد

   پاسخ
 3. یاس - دسامبر 25, 2020 در 7:32 ب.ظ

  یه سوال دیگه هم داشتم اینکه آیا لیزر موهای اطراف سینه خطرناک هست یا خیر و موجب سرطان میشود یا نه ؟
  مرسی

  پاسخ
  • دکتر ناهید نفیسی - دسامبر 26, 2020 در 11:56 ق.ظ

   لیزر مو هیچ خطری برای سرطان نداره

   پاسخ
 4. رر - دسامبر 27, 2020 در 1:04 ق.ظ

  سللم۲۰سالمه سینه هام دو طرف درد دارم پری هم نامنڟمه دلیل درد چی میتونه باشه ؟؟

  پاسخ
  • دکتر ناهید نفیسی - دسامبر 30, 2020 در 12:34 ب.ظ

   دلیل نامنظمی قاعدگی است

   پاسخ
 5. شیما - دسامبر 29, 2020 در 9:11 ق.ظ

  سلام من حدود دوساله که در ناحیه سینه ام احساس درد دارم و البته دوبار دکتر رفتم و نتیجه سونو کیست رو نشون داده دکتر گفته موردی نیست کیست وناحیه سمت چپ سینه ام توده سرطانی خوش خیم هست سری دوم کیست بزرگتر شده بود اما باز گفت مهم نیست میخوام بدونم دلیل این دردا چیه و واقعا خطری نداره؟

  پاسخ
  • دکتر ناهید نفیسی - دسامبر 30, 2020 در 12:34 ب.ظ

   کیستها درد دارند ولی خطر ناک نیستند

   پاسخ
 6. Raha - ژانویه 1, 2021 در 11:29 ب.ظ

  سلام
  من چند ماهه تو یکی از سینه هام یه توده سفتی هست فشار میدم درد نداره ولی اطراف سینمو که فشار میدم درد میکنه الان خیلی نگرانم میشه لطفا راهنماییم کنید ممنون میشم

  پاسخ
  • دکتر ناهید نفیسی - ژانویه 6, 2021 در 2:11 ب.ظ

   سلام حتما باید سونوگرافی انجام بدید

   پاسخ
 7. el.a - ژانویه 3, 2021 در 1:40 ب.ظ

  سلام وقت بخیر. من دختر ۱۸ ساله ای هستم و حدود پنج شش ماه هست که سینه هام به شدت درد میکنه و سینه سمت چپم نزدیک به زیر بغل رو دست که میزنم حس میکنم یه دایره ی کوچیکی هست. پریودیم منظمه و هیچ مشکلی نداره . میتونه سرطان باشه؟

  پاسخ
  • دکتر ناهید نفیسی - ژانویه 6, 2021 در 2:12 ب.ظ

   سلام خیر سرطان نیست

   پاسخ
 8. مینا - ژانویه 7, 2021 در 8:40 ب.ظ

  سلام.خسته نباشید.خانم دکتر من ۴۱سالمه سینه راستم گاهی به شدت میسوزه آیا این علامت خطرناک هست؟خصوصا قسمت کناری که به سینه چپ نزدیک هست..

  پاسخ
  • دکتر ناهید نفیسی - ژانویه 11, 2021 در 12:07 ب.ظ

   سلام حتما باید سونوگرافی سینه انجام بدید

   پاسخ
 9. Samira - ژانویه 8, 2021 در 6:06 ق.ظ

  سلام.
  ۳۲سالمه.
  امروز متوجه شدم درنزدیکی نوک سینم به سمت چپ یه توده مانند انگار یه جوش زیرپوستی محکم داره درمیاد.فشار دادم درد گرفت.امروز این جوش مانند دراومده.توی سینه ی سمت چپم هست‌امکانش هست راهنماییم کنید.

  پاسخ
  • دکتر ناهید نفیسی - ژانویه 27, 2021 در 2:23 ب.ظ

   سلام توصیه می شود یک سونوگرافی سینه انجام بدید

   پاسخ
 10. فاطمخ - ژانویه 8, 2021 در 11:31 ب.ظ

  سلام،من ۲۹ سالمه و دوتا بچه دارم،یک ماه پیش یک جوش نسبتا بزرگ دردناک در زیر بغل سمت چپم زدم،و چند روز بعدش با کم فشار یک مقداری چرک ازتوش دراومد،و دردش تموم شد،ولی از همون موقع یک توده سف بدون درد در محل همون جوش باقی مونده،ممکنه این توده بدخیم باشه،سفته و حرکت نمیکنه،یا باقی مونده جوشه؟

  پاسخ
  • دکتر ناهید نفیسی - ژانویه 11, 2021 در 12:07 ب.ظ

   سلام مشکل نداره و رفع میشه

   پاسخ
   • سحر - ژانویه 21, 2021 در 8:38 ب.ظ

    سلام خانم دکتر من ۳۵ سالمه چند سال قبل یک توده سفت سینه سمت چپم حس کردم و بعد از سونو دکتر گفتن خوش خیمه ولی جراحی کردم و خارج کردم .چند تا کیست هم داشتم که گفتن قرص مصرف کنم الان زیر بغل سمت چپم نزدیک سینه یک تو رفتگی به وجود اومده که درد هم داره به نظرتون میتونه خطرناک باشه

    پاسخ
    • دکتر ناهید نفیسی - فوریه 4, 2021 در 11:57 ق.ظ

     خیر خطرناک نیست ولی برای اطمینان سونوگرافی انجام بدید

     پاسخ
 11. Fatemeh - ژانویه 15, 2021 در 12:26 ق.ظ

  سلام من ۱۶سالمه دیشب رو دست راست خوابیده بودم دستم زیر سینم بود حس کردم ی چیزی داخل سینمه دایره ای نمیدونم از پیشب تاحالا خیلی ترسیدم میشه راهنمایی کنید

  پاسخ
  • دکتر ناهید نفیسی - ژانویه 27, 2021 در 2:22 ب.ظ

   سلام توصیه می شود یک سونوگرافی سینه انجام بدید

   پاسخ
 12. مینا - ژانویه 16, 2021 در 7:33 ب.ظ

  سلام خسته نباشید دکتر
  من سینه چپم یه غده داخلش هست که با لمس کردن کاملا مشهوده وترش هم داره ولی خیلی کم حین راه رفتن ویا کار سنگین درد داره نوک سینه هم تازه داره پوست میندازه ممنون میشم راهنماییم کنید،

  پاسخ
  • دکتر ناهید نفیسی - ژانویه 27, 2021 در 2:24 ب.ظ

   سلام توصیه می شود یک سونوگرافی سینه انجام بدید

   پاسخ
 13. سارا - ژانویه 17, 2021 در 2:07 ب.ظ

  سلام من ۱۷ سالمه وعقد هستم باشوهرم رابطه دارم ولی پریودم شدم و احتمال اینکه حامله باشم صفره ولی سینه هام بزرگ شدنو ازشون شیر خارج میشه مثله شیره مادر ممکنه سرطان باشه😔😔چرا اینطوری میشم؟

  پاسخ
  • دکتر ناهید نفیسی - مارس 2, 2021 در 4:40 ب.ظ

   سلام باید ویزیت بشید چند کار باید براتون انجام بشه

   پاسخ
 14. مریم - ژانویه 18, 2021 در 12:27 ب.ظ

  سلام ۴۵ سالمه چند روزی هس یکی از سینه هام احساس سوزش داره و اینکه حس میکنم سنگین میشن باید چیکار کنم؟

  پاسخ
  • دکتر ناهید نفیسی - مارس 2, 2021 در 4:41 ب.ظ

   سلام باید سونوگرافی انجام بدید

   پاسخ
 15. حامد - ژانویه 20, 2021 در 11:58 ق.ظ

  سلام وقت به خیر
  من همسرم چند ماهی هست زیر بغل هایش یک سری توده به حالت جوش زیر پوستی نمایان شده و تعداد آن کم و زیاد و حتی در بعضی مواقع محو میشود که همراه با درد میباشد و با پیگیری از پزشک پوست و توصیه دکتر، سونوگرافی انجام دادیم که مشخص شد کیست با ابعاد 9 میلیمتر در سینه سمت چپ وجود دارد و به گفته و تشخیص دکتر سونوگرافی کیست دارای رگ های خونی و زنده هست البته این کیست با لمس دست اصلا مشخص نیست و خیلی اتفاقی به علت جوش های زیر بغل متوجه این کیست شدیم
  حالا به نظر شما MRI هم انجام بدیم یا نه
  من همسرم 36 سالش هست و این چند روزه که متوجه شده نه خواب داره نه خوراک و فقط گریه میکنه که سرطان گرفتم
  لطفا راهنمایی کنید که به کجا مراجعه کنیم و چیکار کنم تا کمی بتونم کمکش کنم

  پاسخ
  • دکتر ناهید نفیسی - فوریه 4, 2021 در 11:58 ق.ظ

   اصلا ارتباطی با سرطان ندارد کیست پستان یک حالت فیزیولوژیک و طبیعی برای بدن است

   پاسخ
 16. ف شیرازی - ژانویه 26, 2021 در 2:37 ب.ظ

  سلام خانم دکتر روزتون بخیر. ممنون میشم به سوال من جواب بدین. چند ماه پیش کرونا گرفتم و دقیقا بعد از کرونا زیر بغلم سمت چپ نزدیک به سینه یکی از غدد لنفاوی سفت و اندازه یک نخود شده. و بعد از اتمام دوره قاعدگی سینه سمت چپم درد میگیره. به جراح عمومی مراجعه کردم و معاینه فیزیکی شدم ولی گفتن مشکلی نیست و غده لنفاوی تحریک شده. 2دوره آنتی بیوتیک سفالکسین و کلیندامایسین همراه با ژلوفن سبز رنگ مصرف کردم. تاثیر داشت ولی باز هم بعد از اتمام دوره قاعدگی تا چند روز ملتهب و دردناک میشه و سینه چپم درد میگیره و میسوزه. 29 سالمه. علت چیست؟

  پاسخ
  • دکتر ناهید نفیسی - فوریه 4, 2021 در 11:56 ق.ظ

   مشکلی نیست التهاب غدد لنفاوی ممکنه چندین ماه طول بکشه

   پاسخ
 17. مریم - ژانویه 28, 2021 در 12:56 ب.ظ

  سلام وقت بخیر دوماه زایمان کردم…سونو دادم تو سینه ام ۱۶ تا کیست هست بنظرتون خطرناکه … در ضمن دارم شیر میدم به بچه ام

  پاسخ
  • دکتر ناهید نفیسی - ژانویه 31, 2021 در 2:10 ب.ظ

   سلام خیر این کیست ها مشکلی برای شما ایجاد نمیکند

   پاسخ
 18. مژگان - ژانویه 28, 2021 در 2:07 ب.ظ

  سلام وقت بخير
  خانمي هستم ٤٧ساله كه پارسال يك مرتبه سينه سمت راستم ملتهب شدوداغ به پزشك مراجعه كردم وماموگرافي شدم خوشبختانه توده اي مشاهده نشدوبدون دارودرمان شد
  ولي ازان موقع به بعدنوك سينه دايماتورفته است دوهفته قبل دكترزنان منوديدومعاينه كردوگفت مشكلي نيست ولي بهتره دكترجراح ببينه ومن متاسفانه نتونستم بروم پيش جراح چون مسافرخارج ازكشوربودم
  باتوجه به اينكه خواهرم درسن ٣٦سالگي دچاركانسربرست بوده اياميتونه براي من اين تورفتگي مشكل سازشودممنون ميشوم اگرراههنماييم كنيد

  پاسخ
  • دکتر ناهید نفیسی - ژانویه 31, 2021 در 2:17 ب.ظ

   سلام
   حتما با توجه به سابقه خانوادگی و سن تان باید هرساله ماموگرافی و هم سونوگرافی انجام دهید و این التهابی که در سینه شما وجود دارد غیر معمول است و باید در شیردهی باشد. البته احتمال وجود ماستیت گرانولوماتوز التهابی نیز وجود دارد. در هر صورت انجام یک سونوگرافی و ماموگرافی الزامی است

   پاسخ
 19. زهرا - ژانویه 29, 2021 در 2:41 ق.ظ

  سلام
  من ۲۲ سالمه
  سینه هام مدتیه بدجوری میخواره جوری که تموم سینم زخم شده
  تمام سینه هام زخم شده و خون‌میاد
  میشه دلیلشو بگین

  پاسخ
  • دکتر ناهید نفیسی - ژانویه 31, 2021 در 1:20 ب.ظ

   سلام لطفا به مطب مراجعه نمایید تا معاینه دقیق انجام شود

   پاسخ
 20. هما - فوریه 3, 2021 در 9:21 ب.ظ

  سلام.خسته نباشید.من ۴۳سالمه.آیا درد سینه مثل سوزش یا رگهای سینه درد بگیره بخاطر نامنظمی پریود میشه؟؟فاصله زمان پریود ۱۶الی۱۷روزه تا ۱۰روزم طول میکشه.یکبار پریودم عقب افتاده

  پاسخ
  • دکتر ناهید نفیسی - فوریه 24, 2021 در 9:56 ق.ظ

   یک سونو انجام بدید

   پاسخ
 21. S - فوریه 4, 2021 در 10:05 ق.ظ

  سلام من 16 سالمه
  و وقتی سینه ام رو لمس میکنم
  یه توده ی سفت و بیضی شکلی رو احساس
  میکنم
  ترشح ندارم
  ممکنه که سرطان باشه؟؟

  پاسخ
  • دکتر ناهید نفیسی - فوریه 24, 2021 در 9:57 ق.ظ

   توده های خوش خیم هستند ولی سونو گرافی نیاز است

   پاسخ
 22. عسل دشتی - فوریه 5, 2021 در 12:54 ب.ظ

  سلام خانم دکتر من 16 سالمه و از یک هفته پیش شروع کردم ب ورزش کردن ولی دیشب موقع خواب احساس سنگینی داخل سینه ام کردم و از امروز صبح کناره های سینه ام و کمی در زیره بغلم احساس درد میکنم ،ممکنه بخاطره شروع ورزش باشه ؟

  پاسخ
  • دکتر ناهید نفیسی - فوریه 13, 2021 در 4:52 ب.ظ

   به دلیل شروع ورزش است نگران نباشید

   پاسخ
 23. زهره - فوریه 9, 2021 در 2:50 ب.ظ

  سلام من دختری33ساله هستم و چند وقتی هست که در سینه هام درد دارم به پزشک مراجعه کردم و سنو برام نوشت انجام دادم در زیر هر دو بغلم هایپواکو وجود دارد همچنین در سینه چپم با توجه به اینکه خالم هم در سن 42سالگی سرطان سینه داشته آیا من هم مبتلا به سرطان هستم

  پاسخ
  • دکتر ناهید نفیسی - فوریه 13, 2021 در 4:49 ب.ظ

   باید سونوگرافی دیده بشه

   پاسخ
 24. Zeynab - فوریه 9, 2021 در 6:21 ب.ظ

  سلام خانم دکتر این ازمایش نمونه گیری هست لطفا توضیح این را بدهید ممنون میشم Received 7 slides from Lt breast mass FNA smears show hypocellular background and some macrophages malignant cell is not seen

  پاسخ
  • دکتر ناهید نفیسی - فوریه 24, 2021 در 9:57 ق.ظ

   نمونه برداری خوب نبوده سلول کم است

   پاسخ
 25. شیوا - فوریه 16, 2021 در 3:31 ب.ظ

  سلام وقت بخیر من 39سالمه مجرد حدود دوساله که تقریبا نزدیک به دوره قاعدگی قبل یا حینش یا بعدش سردرد میگرنی میگیرم بمدت سه روز و مدتیه تنگی نفس هم دارم گاهی، سینه ی سمت راستم یک وقتها درد میکنه و نزدیک به نوک سینم یک حالت بادشدست. ممنون میشم راهنماییم کنید. و بفرمایید این سردردها مشکوکه؟ خدمتتون عرض کنم که کیست تخمدان دارم ولی چند بار سونو انجام دادم چون پریودم اوکیه گفتن مشکلی نیست.

  پاسخ
  • دکتر ناهید نفیسی - فوریه 21, 2021 در 4:49 ب.ظ

   کلا مشکل مربوط به متخصص زنان زایمان میشه

   پاسخ
 26. فریبا - فوریه 20, 2021 در 2:44 ب.ظ

  سلام من 16 سالمه در قسمت بالای سینه سمت راستم یه توده دایره ای کوچیک امروز که رفته بودم حموم حس کردم و فقط یک طرفه طرف دیگر نیست ممکنه سرطان سینه باشه؟؟

  پاسخ
  • دکتر ناهید نفیسی - فوریه 24, 2021 در 10:00 ق.ظ

   سونوگرافی کنید

   پاسخ
 27. Nader - فوریه 22, 2021 در 10:55 ب.ظ

  با سلام و درود و تشکر از شما سرکار خانوم دوکیور برای وقت .

  خانوم من ۳سال پیش در ۴۱ سالگی کارسینوم داکتال درجا ؛ تومور ۵سانتیمتر (کمی بزگتر ) داشت و ماستکتومی (فکر کنم رادیکال ) انجام شد (( ما کشور خارج هستیم و زبان اینجا رو خوب نمیدونم ))خانومم تنها یک بار قبل از عمل پرتو درمان شد و دیگه هیچ دارو و … نگرفت ! سوال من این هست چقدر احتمال عود مجدد هست ؟. اگر اره در کدوم سینه محل جراحی یا دیگری و این که احتمال تهاجمی شدن هست در صورت برگشت ,؟ آرزوی سلامتی برای شما و خانوادتون .ممنون

  پاسخ
  • دکتر ناهید نفیسی - مارس 2, 2021 در 4:39 ب.ظ

   سلام نه اگر پستان برداشته شده عود نمی کند ولی سینه مقابل باید سالیانه بررسی بشه

   پاسخ
 28. مریم موسوی - مارس 4, 2021 در 1:44 ق.ظ

  باسلام خانمی ۳۸ ساله هستم یکی دو روزیه سینه راستم وقتی روش فشار میاد یه درد خیلی جدید که تا حالا تجربه نکردم داره در حالت طبیعی درد نداره وامروز که نوک سینه فشار دادم ترشحی زرد رنگ ازش خارج شد مشکل چیه

  پاسخ
  • دکتر ناهید نفیسی - مارس 10, 2021 در 3:33 ب.ظ

   بافت فیبروکیستیک است ولی حتما سونو انجام بدید

   پاسخ

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۱۴ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر ناهید نفیسی