info@drnafisi.com   021-22852250
دکتر ناهید نفیسی » بیماری های پستان » تغییرات پستان در دوران بارداری

تغییرات پستان در دوران بارداری

واقعیتی که وجود دارد این است که این دوران از زندگی زنان از مهم ترین و حساس ترین دوران زندگی هر زنی است که اگر با آگاهی  وشناخت طی شود کمترین احتمال خطر و بیشترین لذت و شیرینی را برای مادر دارد.

حال در این دوران یکسری تغییرات فیزیکی و خلقی در تمامی زنان البته با درجه متفاوت ( شدید و ضعیف) ایجاد می شود. شناخت هریک از این تغیرات موجب می شود تمامی زنان بتوانند اقداماتی لازم را برای رفع و یا کنترل وکاهش این علائم و تغییرات داشته باشند. مثلا یکی از این تغییرات تحریک پذیری بیشتر و استرس بالای زنان در مورد زایمان و غیره است که در صورتی که زنان بدانند چگونه می توانند با این مسائل مواجه شوند دیگر خطری برای زنان نخواهد داشت.

 

دکتر ناهید نفیسی فلوشیپ جراحی پستان با به کار گیری تکنیک های پیشرفته و روز دنیا و دستگاه های مجهز به انجام بیماری های پستان می باشند. شما عزیزان می توانید برای مشاوره و تعیین وقت قبلی از دکتر ناهید نفیسی ، با شماره 22852250 021 و پیج اینستاگرام ایشان ارتباط برقرار کنید.

 

بارداری و انواع تغییرات جسمی این دوران

تغییرات جسمی ای که در این دوران حاصل می شود از جمله:

  • بزرگ شدن شکم که امری طبیعی است و با رشد جنین هر روز شکم مادران بزرگتر می شود تا اینکه در ماه آخر تقریبا به یک اندازه ثابتی می رسد
  • بزرگ شدن سینه های زنان ( توضیحات این مورد در بخش های آتی خواهد آمد.)
  • ورم کردن صورت ها و دست ها؛ البته باید گفت این مورد از مواردی است که بر خی از زنان آن را تجربه می کنند و برخی دیگر خیر.

در این مقاله قصد داریم مطالبی را در مورد تغییرات پستان در دوران بارداری بیان کنیم. توجه به این نکته حائز اهمیت است که تغییرات پستان در هر زن متفاوت است و همه افراد علائم را نشان نمی دهند.

 

تغییرات پستان در دوران بارداری

تغییرات پستان در دوران بارداری

تغییرات پستان در دوران بارداری

تغییرات پستان یک مرحله عادی از دوران بارداری است و در نتیجه نوسانات هورمونی اتفاق می افتد. تغییرات به وجود آمده در سینه ها می تواند در هفته اول بارداری رخ دهد و می توانند تا زمان تولد نوزاد و بعد از آن نیز ادامه داشته باشند.

بزرگ شدن سینه های زنان

این مورد از مهم ترین اتفاقاتی است که برای زنان رخ می دهد. در این دوران زنان به دلیل تغییرات هورمونی و جسمی ای که در اثر بارداری دارند سینه هایشان بزرگ تر می شود.

درد ها و ناراحتی هایی در ناحیه سینه ها ایجاد می شود

این درد ها کاملا طبیعی و عادی است و زنان باید بدانند که نباید نگرانی ای در این زمینه داشته باشند. زنان می توانند با استفاده از لباس زیر هایی که تا حدی راحت و گشاد هستند از فشار بر روی سینه ها بکاهند تا احساس درد کمتری داشته باشند.

افزایش حالت، رنگ و اندازه نوک سینه در زنان

فرم نوک سینه در دوران بارداری مخصوصا در ماه های آخر تغییر می کند. گاها مشاهده می شود هاله دور سینه بزرگ تر می شود ولی تغییر رنگ در اغلب موارد رخ می دهد و تیره تر می شود. نوک سینه ها در روزهای منتهی به زایمان بزرگ تر شده و از آمادگی مادر برای شیر دهی نوزاد خود حکایت دارد.

بیشتر بدانیم
توده های خوش خیم پستان

ترشحاتی از ناحیه پستان ها

از آنجا که سینه های مادر آماده شیر دهی می شوند گاها می بینیم ترشحاتی سفید رنگ از نوک سینه ها بیرون می آید که ابدا نگران کننده نیست و دراغلب زنان رخ می دهد.

شکل گرفتن غده های شیری در پستان

این مورد نیز کاملا طبیعی است و گاها منجر به درد هایی خفیف و یا احساس سنگینی در این نواحی می شود.

*یکی از نکاتی که در خصوص تمامی تغییرات ایجاد شده در پستان ها وجود دارد این است که حتما در این دوران و نیز دوران شردهی از لباس هایی راحت استفاده کنید که باعث می شود با آرامش بیشتر، درد کمتر و نیز خطر کمتری روند شیر دهی سالمی را داشته باشید تا خطری را متوجه نوزاد و حال جسمی خود نکنید.

 

تغییرات پستان در دوران بارداری

تغییرات پستان در دوران بارداری

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

همچنین در صورت مشاهده توده هایی در پستان و یا مشاهده ترشحات غیرمعمول از نوک سینه که شباهت به آغوز نداشته باشد، باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. این علائم احتمالاً بی ضرر هستند، اما بهتر است که پزشک آنها را بررسی کند. بنابراین بهتر است در صورت داشتن هر گونه نگرانی در مورد تغییرات پستان در دوران بارداری یا بعد از آن به یک جراح سینه مراجعه کنید.

نتیجه گیری

امید است که این نوشتار هرچند کوتاه بتواند کمک شایانی را برای زنان و کاهش استرس آنها در دوران بارداری داشته باشد. زیرا که آگاهی قطعا گام بلندی را در این دوران برخواهد داشت.

 

دکتر ناهید نفیسی

خانم دكتر نفيسی در سال 1377 در رشته جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشكی ايران فارغ التحصيل شده و بورد تخصصی جراحی را همان سال دريافت نمودند. ایشان برای تکمیل دوره های جراحی سرطان سینه و جراحی های زیبایی سینه مکررا به کشورهای اروپایی  به خصوص ایتالیا رفته و دوره های انکوپلاستیک یعنی استفاده از جراحی های زیبایی در درمان و جراحی سرطان سینه را دیده اند. ايشان جراحی های خود را بيشتر به درمان سرطان پستان و جراحي های زيبايی سينه از جمله كوچك كردن و بزرگ كردن سينه محدود كردند. دکتر نفیسی در ادامه فعاليت هايشان دوره ليپوساكشن را به طور آكادميك در سوئيس به عنوان اولين خانم جراح ايراني در اين كشور زير نظر پرفوسور Linda آغاز نموده و پس از اتمام موفقيت آميز اين دوره به ايران بازگشته و اقدام به آموزش ليپوساكشن به پزشكانی كه تمايل به اين دوره را دارند نمودند. همچنین در حال حاضر ایشان مدیر اجرایی مرکز پیشگیری غریالگری و درمان سرطان های بانوان در بیمارستان خاتم الانبیاء و همکار مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه شهید بهشتی و مرکز بیماری های پستان جهاد دانشگاهی تهران هستند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر ناهید نفیسی