info@drnafisi.com   021-22852250
دکتر ناهید نفیسی » بیماری های پستان » ترشحات نوک سینه در زنان و راه های درمان آن

ترشحات نوک سینه در زنان و راه های درمان آن

ترشحات نوک سینه در زنان و راه های درمان آن

به خروج مایعات از نوک پستان ترشحات نوک پستان گفته می شود که یک علامت پستان بسیار شایع است و در بیشتر موارد بخشی از عملکرد طبیعی پستان است تا اینکه ناشی از مشکلی باشد. ترشح نوک سینه به تنهایی (بدون توده یا تغییر شکل نوک پستان) یک علامت بسیار غیر معمول سرطان پستان است. به طور معمول 15-20 مجاری شیری در پستان وجود دارد که همه این مجاری به نوک پستان باز می شوند. تخلیه می تواند از یک یا تعدادی از این مجاری ها ناشی شود.

این مایع معمولاً شیری، سبز یا قهوه ای است. ترشحات طبیعی است و نشانه سرطان نیست. انواع خاصی از ترشحات نوک پستان وجود دارد که ارزیابی دقیق تر را تضمین می کند.

 

دکتر ناهید نفیسی فلوشیپ جراحی پستان با به کار گیری تکنیک های پیشرفته و روز دنیا و دستگاه های مجهز به انجام جراحی سرطان سینه می باشند. شما عزیزان می توانید برای مشاوره و تعیین وقت قبلی از دکتر ناهید نفیسی ، با شماره 22852250 021 و پیج اینستاگرام ایشان ارتباط برقرار کنید.

 

سؤالاتی که ممکن است در رابطه با ترشحات نوک پستان مطرح شود این است که

ترشحات از یک سینه (یک طرفه) است یا از هر دو سینه (دو طرفه) خارج می شود؟ این ترشحات چه رنگی است؟ چه عواملی موجب خروج ترشحات از نوک سینه می شود؟ آیا روش های درمانی موثری برای حل این مشکل وجود دارد؟

در ادامه این نوشتار به تمامی این سوالات پاسخ داده می شود.

ویژگی های ترشحات نوک پستان چیست؟

ترشح نوک پستان ممکن است به شکل های زیر از نوک پستان بیرون آید:

خود به خود (نشت مایعات از پستان بدون فشردن نوک پستان یا فشار روی پستان)

فشردن پستان (مایعات فقط وقتی نوک سینه را فشار می آورند یا فشار روی پستان می آید)

ترشحات طبیعی از نوک پستان

خروج ترشحات نوک سینه یک پدیده بسیار شایعی است. هنگامی که از تکنیک های مخصوص، ماساژ یا دستگاه هایی مانند پمپ سینه استفاده شود، می توان از نوک سینه 50-70٪ از خانم ها، در شرایط عادی مایعات دریافت کرد. به این ترشحات مایع از یک پستان سالم “ترشحات فیزیولوژیکی” گفته می شود.

 

بیشتر بدانیم
كيست سينه در زنان

ویژگی ترشحات طبیعی پستان ها

این ترشحات معمولاً از نظر ظاهری زرد، شیری یا سبز است و خروج آنها به طور خود به خودی اتفاق نمی افتد و اغلب می توان خروج آن را بیش از یک مجرا مشاهده کرد. ترشح نوک پستان فیزیولوژیکی هیچ دلیلی برای نگرانی ندارد. ترشحات فیزیولوژیکی نوک پستان نیز در دوران بارداری و شیردهی طبیعی است

چه زمانی ترشحات نوک پستان غیر طبیعی است؟

ترشحات خود به خودی نوک پستان در دوران غیربارداری یا شیردهی، غیر طبیعی می باشد. در بیشتر موارد علت غیر سرطانی (خوش خیم) دارد. ترشحات خود به خودی نوک پستان که در اثر بیماری پستان ایجاد می شود، محدود به یک مجرای منفرد و از نظر ظاهری شفاف یا خون آلود است.

ترشح نوک پستان که با علائم دیگری مانند توده در پستان یا زخم یا وارونگی نوک پستان همراه است، نیاز به بررسی سریع دارد، حتی اگر خود به خود ترشح یا خونریزی نداشته باشد.

 

ترشحات نوک سینه در زنان و راه های درمان آن

چه عواملی باعث ترشحات غیر طبیعی نوک پستان می شود؟

دلایل زیادی برای ترشح نوک پستان وجود دارد. این عوامل شامل:

گشاد شدن مجرای پستان

این وضعیت غیر سرطانی (خوش خیم) است که در آن مجاری شیر زیر نوک پستان بزرگ می شودد. این بیماری معمولاً بعد از یائسگی در خانم ها رخ می دهد. ترشحات به رنگ زرد، سبز یا قهوه ای وجود دارد. در بیشتر موارد، هیچ اقدام درمانی لازم نیست. اگر ترشحات مزاحم باشد، مجاری پشت نوک سینه را می توان با جراحی برداشت.

اگزما نوک پستان

اگزما یا درماتیت که بر روی پوست نوک پستان تأثیر می گذارد، به خصوص در صورت آلوده شدن، می تواند باعث ترشح و پوسته پوسته شود. این درمان همانند اگزما در جای دیگر بدن است.

سرطان پستان

سرطان پستان یک علت غیر معمول ترشح نوک پستان است. کمتر از 5٪ از زنان مبتلا به سرطان پستان ترشح نوک سینه دارند.

بیماری پاگت (Paget)

بیماری پاگت Paget نوع خاصی از سرطان سینه است که نوک پستان را درگیر می کند. بیماری Paget به طور معمول باعث زخم و فرسایش پوست نوک پستان می شود و ممکن است با ترشح نوک پستان آغشته به خون همراه باشد.

دلایل هورمونی

بیماری گالاکتوره  Galactorrhoea ، ترشح نوک پستان است که مربوط به بارداری یا شیردهی نیست و در اثر تولید غیر طبیعی هورمونی به نام پرولاکتین ایجاد می شود. این بیماری می تواند ناشی از غدد در سایر نقاط بدن باشد که ترشح هورمون ها مانند غده هیپوفیز و تیروئید را کنترل می کند.

بیشتر بدانیم
توده های خوش خیم پستان

مصرف دارو

میزان پرولاکتین غیر طبیعی بالا نیز ممکن است به دلیل مصرف برخی داروها ایجاد شود. این موارد شامل قرص های ضد بارداری خوراکی، جایگزینی هورمون درمانی و داروهای مورد استفاده در درمان تهوع، افسردگی و اختلالات روانی است. داروهایی مانند کوکائین و مواد محرک نیز می توانند باعث بالا رفتن سطح پرولاکتین شوند. همچنین بعد از تغذیه با شیر مادر، ترشح طولانی مدت نوک پستان وجود دارد.

نحوه تشخیص نوع ترشحات نوک پستان

به طور کلی، هر ترشحی که به خودی خود در خانمی که باردار نیست اتفاق بیفتد، باید توسط یک متخصص پستان ارزیابی شود.

 • متخصص پستان در مورد تاریخچه پزشکی از بیمار سوالاتی می پرسد و احتمالاً درخواست انجام ماموگرافی و سونوگرافی را می دهد تا دلیل و منشا ترشح را تشخیص دهد.
 • سونوگرافی در ارزیابی دلایل ترشح نوک پستان بسیار مفید است.
 • پزشک متخصص همچنین ممکن است یک درخواست انجام داکتوگرام را بدهد. این روش شامل القای رنگ به داخل مجرای تخلیه برای تجسم فضای داخلی است.
 • اگر در آزمایشات انجام شده ناهنجاری مشاهده شود، ممکن است بیوپسی برای بیمارانی که باردار نیستند انجام می شود توصیه شود.
 • گاهی اوقات نیاز به خارج شدن ناحیه توسط یک جراح می باشد.

 

ترشحات نوک سینه در زنان و راه های درمان آن

ترشحات نوک پستان چگونه درمان می شود؟

ترشح نوک پستان که به عنوان “ترشحات فیزیولوژیکی” تشخیص داده می شود ، نیازی به درمان ندارد. مهم است که از فشردن نوک پستان و پستان خودداری کنید، زیرا این باعث می شود میزان مایعات بیشتر ساخته شود.

اما درمان قطعی ترشحات سینه معمولا پس از بررسی و معاینات لازم توسط متخصص پستان صورت می گیرد. در مواردی که دلایل خروج این ترشحات هورمونی باشد به بیمار دارو تجویز می شود. اما سوالی که ممکن است برای بسیاری از بیماران مطرح شود این است که آیا برای درمان ترشحات سینه به عمل جراحی نیاز دارم؟ جراحی ترشح نوک پستان، در برخی مواقع ضروری است. جراح سینه در مواردی اجراحی را انجام می دهد که به یک ناهنجاری مهم مانند پاپیلوما یا سرطان پستان مشکوک شود. جراحی معمولاً برای ترشح نوک پستان خون نیز لازم است حتی اگر آزمایشات نشان دهنده عدم اختلال نباشد. جراحی همچنین ممکن است به عنوان روشی برای درمان ترشحات آزاردهنده ناشی از خروج آن از مجرای شیری انجام شود

کلام آخر

به خروج مایعات از نوک سینه ترشحات نوک سینه گفته می شود که ممکن است از یک طرف یا هر دو سینه خارج شوند. اما در رابطه با این ترشحات در اغلب موارد نباید نگرانی به خود راه داد زیرا علل اکثر این ترشحات خوش خیم می باشد اما توصیه می شود با مشاهده خروج هر نوع مایعی از سینه با یک فوق تخصص پستان تماس بگیرید شاید نیاز به درمان های جدی تری داشته باشید و هر چه سریعتر برای درمان اقدام کنید قطعا درمان راحت تر و موثرتر خواهد بود.​

بیشتر بدانیم
تغییرات پستان در دوران بارداری

 

 

راه های ارتباطی با دکتر ناهید نفیسی جراح پستان:

 • تهران، پاسداران، نبش دشتستان پنجم، مجتمع 148، طبقه سوم
 • (021) 22852250
 • (0905) 8017963
 • صفحه اینستاگرام
 • info@drnafisi.com
دکتر ناهید نفیسی

خانم دكتر نفيسی در سال 1377 در رشته جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشكی ايران فارغ التحصيل شده و بورد تخصصی جراحی را همان سال دريافت نمودند. ایشان برای تکمیل دوره های جراحی سرطان سینه و جراحی های زیبایی سینه مکررا به کشورهای اروپایی  به خصوص ایتالیا رفته و دوره های انکوپلاستیک یعنی استفاده از جراحی های زیبایی در درمان و جراحی سرطان سینه را دیده اند. ايشان جراحی های خود را بيشتر به درمان سرطان پستان و جراحي های زيبايی سينه از جمله كوچك كردن و بزرگ كردن سينه محدود كردند. دکتر نفیسی در ادامه فعاليت هايشان دوره ليپوساكشن را به طور آكادميك در سوئيس به عنوان اولين خانم جراح ايراني در اين كشور زير نظر پرفوسور Linda آغاز نموده و پس از اتمام موفقيت آميز اين دوره به ايران بازگشته و اقدام به آموزش ليپوساكشن به پزشكانی كه تمايل به اين دوره را دارند نمودند. همچنین در حال حاضر ایشان مدیر اجرایی مرکز پیشگیری غریالگری و درمان سرطان های بانوان در بیمارستان خاتم الانبیاء و همکار مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه شهید بهشتی و مرکز بیماری های پستان جهاد دانشگاهی تهران هستند.
مطالب مرتبط

6 thoughts on “ترشحات نوک سینه در زنان و راه های درمان آن

 1. عمرملی - دسامبر 7, 2020 در 1:50 ق.ظ

  با سلام خسته نباشید خدمت شما خانم دکتر مادرم چند وقتیه پستان سمت چپش درد داره نوکشو فشار میده ترشحات سبز رنگی ازش خارج میشه.خودش معاینه میکنه توده یا هرچیزی داخلش حس نمیکنه و ظاهر پستان تغییر شکل نداده منظورم فرو رفتگی یا هر چیز دیگه ای میشه لطفا راهنمایی بفرمایید .

  پاسخ
  • دکتر ناهید نفیسی - دسامبر 20, 2020 در 9:53 ق.ظ

   مادر ماموگرافی و سونو انجام بدن

   پاسخ
 2. . - ژانویه 5, 2021 در 11:52 ب.ظ

  سلام و خسته نباشید
  من 18 سالمه و نزدیک 3 الی 4 ماهی میشه که از نوک سینه مایع شیری رنگی خارج میشه و از یک نقطه مشخص هم هست
  میشه راهنمایی کنید

  پاسخ
  • دکتر ناهید نفیسی - ژانویه 9, 2021 در 10:44 ق.ظ

   سلام باید تست پرولاکتین و تست تیرویید بدید

   پاسخ
 3. الهام - ژانویه 7, 2021 در 12:33 ق.ظ

  سلام وقت بخیر
  از بعد از شیر دهی یه مقدارکمی ترشح سفید رنگ بعد از چند روز در نوک سینه هام جمع میشه که بوی بدی می گیره و عرض کنم خدمتتون که نوک سینه های من کلا تو هستند و دوران شیردهی با مکیدن بیرون می یومدن می خواستم بدونم باید آزمایش خواستی انجام بدم البته الان ۴ ساله از شیردهیم گذشته ولی کماکان این ترشح به مقدار خیلی کم و دارم

  پاسخ
  • دکتر ناهید نفیسی - ژانویه 11, 2021 در 12:08 ب.ظ

   سلام حتما باید سونوگرافی سینه انجام بدید

   پاسخ

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر ناهید نفیسی