info@drnafisi.com   021-22852250
دکتر ناهید نفیسی » بیماری های پستان » ترشحات نوک سینه در زنان و راه های درمان آن

ترشحات نوک سینه در زنان و راه های درمان آن

به خروج مایعات از نوک پستان ترشحات نوک پستان گفته می شود که یک علامت پستان بسیار شایع است و در بیشتر موارد بخشی از عملکرد طبیعی پستان است تا اینکه ناشی از مشکلی باشد. ترشح نوک سینه به تنهایی (بدون توده یا تغییر شکل نوک پستان) یک علامت بسیار غیر معمول سرطان پستان است. به طور معمول 15-20 مجاری شیری در پستان وجود دارد که همه این مجاری به نوک پستان باز می شوند. تخلیه می تواند از یک یا تعدادی از این مجاری ها ناشی شود.

این مایع معمولاً شیری، سبز یا قهوه ای است. ترشحات طبیعی است و نشانه سرطان نیست. انواع خاصی از ترشحات نوک پستان وجود دارد که ارزیابی دقیق تر را تضمین می کند.

 

دکتر ناهید نفیسی فلوشیپ جراحی پستان با به کار گیری تکنیک های پیشرفته و روز دنیا و دستگاه های مجهز به انجام جراحی سرطان سینه می باشند. شما عزیزان می توانید برای مشاوره و تعیین وقت قبلی از دکتر ناهید نفیسی ، با شماره 22852250 021 و پیج اینستاگرام ایشان ارتباط برقرار کنید.

 

سؤالاتی که ممکن است در رابطه با ترشحات نوک پستان مطرح شود این است که

ترشحات از یک سینه (یک طرفه) است یا از هر دو سینه (دو طرفه) خارج می شود؟ این ترشحات چه رنگی است؟ چه عواملی موجب خروج ترشحات از نوک سینه می شود؟ آیا روش های درمانی موثری برای حل این مشکل وجود دارد؟

در ادامه این نوشتار به تمامی این سوالات پاسخ داده می شود.

ویژگی های ترشحات نوک پستان چیست؟

ترشح نوک پستان ممکن است به شکل های زیر از نوک پستان بیرون آید:

خود به خود (نشت مایعات از پستان بدون فشردن نوک پستان یا فشار روی پستان)

فشردن پستان (مایعات فقط وقتی نوک سینه را فشار می آورند یا فشار روی پستان می آید)

ترشحات طبیعی از نوک پستان

خروج ترشحات نوک سینه یک پدیده بسیار شایعی است. هنگامی که از تکنیک های مخصوص، ماساژ یا دستگاه هایی مانند پمپ سینه استفاده شود، می توان از نوک سینه 50-70٪ از خانم ها، در شرایط عادی مایعات دریافت کرد. به این ترشحات مایع از یک پستان سالم “ترشحات فیزیولوژیکی” گفته می شود.

 

ویژگی ترشحات طبیعی پستان ها

این ترشحات معمولاً از نظر ظاهری زرد، شیری یا سبز است و خروج آنها به طور خود به خودی اتفاق نمی افتد و اغلب می توان خروج آن را بیش از یک مجرا مشاهده کرد. ترشح نوک پستان فیزیولوژیکی هیچ دلیلی برای نگرانی ندارد. ترشحات فیزیولوژیکی نوک پستان نیز در دوران بارداری و شیردهی طبیعی است

چه زمانی ترشحات نوک پستان غیر طبیعی است؟

ترشحات خود به خودی نوک پستان در دوران غیربارداری یا شیردهی، غیر طبیعی می باشد. در بیشتر موارد علت غیر سرطانی (خوش خیم) دارد. ترشحات خود به خودی نوک پستان که در اثر بیماری پستان ایجاد می شود، محدود به یک مجرای منفرد و از نظر ظاهری شفاف یا خون آلود است.

ترشح نوک پستان که با علائم دیگری مانند توده در پستان یا زخم یا وارونگی نوک پستان همراه است، نیاز به بررسی سریع دارد، حتی اگر خود به خود ترشح یا خونریزی نداشته باشد.

 

ترشحات نوک سینه در زنان و راه های درمان آن

چه عواملی باعث ترشحات غیر طبیعی نوک پستان می شود؟

دلایل زیادی برای ترشح نوک پستان وجود دارد. این عوامل شامل:

بیشتر بدانیم
توده های خوش خیم پستان

گشاد شدن مجرای پستان

این وضعیت غیر سرطانی (خوش خیم) است که در آن مجاری شیر زیر نوک پستان بزرگ می شودد. این بیماری معمولاً بعد از یائسگی در خانم ها رخ می دهد. ترشحات به رنگ زرد، سبز یا قهوه ای وجود دارد. در بیشتر موارد، هیچ اقدام درمانی لازم نیست. اگر ترشحات مزاحم باشد، مجاری پشت نوک سینه را می توان با جراحی برداشت.

اگزما نوک پستان

اگزما یا درماتیت که بر روی پوست نوک پستان تأثیر می گذارد، به خصوص در صورت آلوده شدن، می تواند باعث ترشح و پوسته پوسته شود. این درمان همانند اگزما در جای دیگر بدن است.

سرطان پستان

سرطان پستان یک علت غیر معمول ترشح نوک پستان است. کمتر از 5٪ از زنان مبتلا به سرطان پستان ترشح نوک سینه دارند.

بیماری پاگت (Paget)

بیماری پاگت Paget نوع خاصی از سرطان سینه است که نوک پستان را درگیر می کند. بیماری Paget به طور معمول باعث زخم و فرسایش پوست نوک پستان می شود و ممکن است با ترشح نوک پستان آغشته به خون همراه باشد.

دلایل هورمونی

بیماری گالاکتوره  Galactorrhoea ، ترشح نوک پستان است که مربوط به بارداری یا شیردهی نیست و در اثر تولید غیر طبیعی هورمونی به نام پرولاکتین ایجاد می شود. این بیماری می تواند ناشی از غدد در سایر نقاط بدن باشد که ترشح هورمون ها مانند غده هیپوفیز و تیروئید را کنترل می کند.

مصرف دارو

میزان پرولاکتین غیر طبیعی بالا نیز ممکن است به دلیل مصرف برخی داروها ایجاد شود. این موارد شامل قرص های ضد بارداری خوراکی، جایگزینی هورمون درمانی و داروهای مورد استفاده در درمان تهوع، افسردگی و اختلالات روانی است. داروهایی مانند کوکائین و مواد محرک نیز می توانند باعث بالا رفتن سطح پرولاکتین شوند. همچنین بعد از تغذیه با شیر مادر، ترشح طولانی مدت نوک پستان وجود دارد.

 

نحوه تشخیص نوع ترشحات نوک پستان

به طور کلی، هر ترشحی که به خودی خود در خانمی که باردار نیست اتفاق بیفتد، باید توسط یک جراح سینه ارزیابی شود.

 • متخصص پستان در مورد تاریخچه پزشکی از بیمار سوالاتی می پرسد و احتمالاً درخواست انجام ماموگرافی و سونوگرافی را می دهد تا دلیل و منشا ترشح را تشخیص دهد.
 • سونوگرافی در ارزیابی دلایل ترشح نوک پستان بسیار مفید است.
 • پزشک متخصص همچنین ممکن است یک درخواست انجام داکتوگرام را بدهد. این روش شامل القای رنگ به داخل مجرای تخلیه برای تجسم فضای داخلی است.
 • اگر در آزمایشات انجام شده ناهنجاری مشاهده شود، ممکن است بیوپسی برای بیمارانی که باردار نیستند انجام می شود توصیه شود.
 • گاهی اوقات نیاز به خارج شدن ناحیه توسط یک جراح می باشد.

 

ترشحات نوک سینه در زنان و راه های درمان آن

ترشحات نوک پستان چگونه درمان می شود؟

ترشح نوک پستان که به عنوان “ترشحات فیزیولوژیکی” تشخیص داده می شود ، نیازی به درمان ندارد. مهم است که از فشردن نوک پستان و پستان خودداری کنید، زیرا این باعث می شود میزان مایعات بیشتر ساخته شود.

اما درمان قطعی ترشحات سینه معمولا پس از بررسی و معاینات لازم توسط متخصص پستان صورت می گیرد. در مواردی که دلایل خروج این ترشحات هورمونی باشد به بیمار دارو تجویز می شود. اما سوالی که ممکن است برای بسیاری از بیماران مطرح شود این است که آیا برای درمان ترشحات سینه به عمل جراحی نیاز دارم؟ جراحی ترشح نوک پستان، در برخی مواقع ضروری است. جراح سینه در مواردی اجراحی را انجام می دهد که به یک ناهنجاری مهم مانند پاپیلوما یا سرطان پستان مشکوک شود. جراحی معمولاً برای ترشح نوک پستان خون نیز لازم است حتی اگر آزمایشات نشان دهنده عدم اختلال نباشد. جراحی همچنین ممکن است به عنوان روشی برای درمان ترشحات آزاردهنده ناشی از خروج آن از مجرای شیری انجام شود

کلام آخر

به خروج مایعات از نوک سینه ترشحات نوک سینه گفته می شود که ممکن است از یک طرف یا هر دو سینه خارج شوند. اما در رابطه با این ترشحات در اغلب موارد نباید نگرانی به خود راه داد زیرا علل اکثر این ترشحات خوش خیم می باشد اما توصیه می شود با مشاهده خروج هر نوع مایعی از سینه با یک فوق تخصص پستان تماس بگیرید شاید نیاز به درمان های جدی تری داشته باشید و هر چه سریعتر برای درمان اقدام کنید قطعا درمان راحت تر و موثرتر خواهد بود.​

بیشتر بدانیم
عدم تقارن سینه ها نشانه چیست؟
دکتر ناهید نفیسی

خانم دكتر نفيسی در سال 1377 در رشته جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشكی ايران فارغ التحصيل شده و بورد تخصصی جراحی را همان سال دريافت نمودند. ایشان برای تکمیل دوره های جراحی سرطان سینه و جراحی های زیبایی سینه مکررا به کشورهای اروپایی  به خصوص ایتالیا رفته و دوره های انکوپلاستیک یعنی استفاده از جراحی های زیبایی در درمان و جراحی سرطان سینه را دیده اند. ايشان جراحی های خود را بيشتر به درمان سرطان پستان و جراحي های زيبايی سينه از جمله كوچك كردن و بزرگ كردن سينه محدود كردند. دکتر نفیسی در ادامه فعاليت هايشان دوره ليپوساكشن را به طور آكادميك در سوئيس به عنوان اولين خانم جراح ايراني در اين كشور زير نظر پرفوسور Linda آغاز نموده و پس از اتمام موفقيت آميز اين دوره به ايران بازگشته و اقدام به آموزش ليپوساكشن به پزشكانی كه تمايل به اين دوره را دارند نمودند. همچنین در حال حاضر ایشان مدیر اجرایی مرکز پیشگیری غریالگری و درمان سرطان های بانوان در بیمارستان خاتم الانبیاء و همکار مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه شهید بهشتی و مرکز بیماری های پستان جهاد دانشگاهی تهران هستند.

34 thoughts on “ترشحات نوک سینه در زنان و راه های درمان آن

 1. عمرملی - دسامبر 7, 2020 در 1:50 ق.ظ

  با سلام خسته نباشید خدمت شما خانم دکتر مادرم چند وقتیه پستان سمت چپش درد داره نوکشو فشار میده ترشحات سبز رنگی ازش خارج میشه.خودش معاینه میکنه توده یا هرچیزی داخلش حس نمیکنه و ظاهر پستان تغییر شکل نداده منظورم فرو رفتگی یا هر چیز دیگه ای میشه لطفا راهنمایی بفرمایید .

  پاسخ
  • دکتر ناهید نفیسی - دسامبر 20, 2020 در 9:53 ق.ظ

   مادر ماموگرافی و سونو انجام بدن

   پاسخ
 2. . - ژانویه 5, 2021 در 11:52 ب.ظ

  سلام و خسته نباشید
  من 18 سالمه و نزدیک 3 الی 4 ماهی میشه که از نوک سینه مایع شیری رنگی خارج میشه و از یک نقطه مشخص هم هست
  میشه راهنمایی کنید

  پاسخ
  • دکتر ناهید نفیسی - ژانویه 9, 2021 در 10:44 ق.ظ

   سلام باید تست پرولاکتین و تست تیرویید بدید

   پاسخ
 3. الهام - ژانویه 7, 2021 در 12:33 ق.ظ

  سلام وقت بخیر
  از بعد از شیر دهی یه مقدارکمی ترشح سفید رنگ بعد از چند روز در نوک سینه هام جمع میشه که بوی بدی می گیره و عرض کنم خدمتتون که نوک سینه های من کلا تو هستند و دوران شیردهی با مکیدن بیرون می یومدن می خواستم بدونم باید آزمایش خواستی انجام بدم البته الان ۴ ساله از شیردهیم گذشته ولی کماکان این ترشح به مقدار خیلی کم و دارم

  پاسخ
  • دکتر ناهید نفیسی - ژانویه 11, 2021 در 12:08 ب.ظ

   سلام حتما باید سونوگرافی سینه انجام بدید

   پاسخ
 4. زهرا - ژانویه 23, 2021 در 11:03 ب.ظ

  سلام خانم دکتر سوالی داشتم
  من بیست و یک سالمه و مجردم و تا جایی که یادم میاد ترشح از سینه هام داشتم سمت راست بیشتر از سمت چپه
  و اینکه نوک سینه هام معکوسه و موقع تحریک یا تغییر دما و لمس کردن بیرون میان البته سرچ کردم طبیعی بود
  هاله سینه هام با لمس با تغییر دما چند ثانیه چروک میشن که از دوستان پرسیدم اونا هم این چروکی رو دارن
  بخاطر کرونا نمیتونم دکتر برم میشه درمورد ترشحات راهنمایی کنین

  پاسخ
  • دکتر ناهید نفیسی - فوریه 4, 2021 در 11:57 ق.ظ

   هیچ ربطی به سرطان نداره اگر ترشح زرده طبیعیه البته میتونید تست تیرویید بدید شاید مشکل تیرویید است

   پاسخ
 5. فاطمه - فوریه 2, 2021 در 11:26 ق.ظ

  سلام وقت بخیر بنده ۲۳ سالمه تقریبا یکو نیم ساله دخترمو از شیر گرفتم یه هفته ای میشه اول یه سینم تیر کشید فشارش دادم اول مایع آبکی قهوای رنگ اومد وبعد شیر وگذشت چند روز باز سینه دیگم تیر کشید فشارش دادم مایع زرد قهوای ابکی اومد وگه گاهی تیر میکشه بعد چند روز خوبه نمیدونم چکار کنم لطفعا راهنماییم کنید زودتر

  پاسخ
  • دکتر ناهید نفیسی - مارس 2, 2021 در 4:43 ب.ظ

   هنوز شیر کامل خشک نشده

   پاسخ
 6. ناهید رحیمی - فوریه 5, 2021 در 12:57 ب.ظ

  سلام خانم دکتر من ۳۹سالمه یک ساله ازدواج کردم از ۲۸سالگی ترشح سبز یا زرد از هر دو سینه دارم دوبار mriدادم نرمال بودن فقط آزمایش پرولاکتینمم همیشه بالا بوده بقیه آزمایشای هورمونی نرمال بودن.سونو سینه هم دادم کیستای ریز ولی زیاد نشون داده..داروی داستانیکسم یک سال استفاده کردم ولی تأثیری رو کاهش ترشح یا کم شدن پرولاکتینمم نداشته میخام قبل بارداری این مسأله حل بشه از لحاظ روا ی خیلی روم تاثیر گذاشته ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • دکتر ناهید نفیسی - فوریه 13, 2021 در 4:51 ب.ظ

   باید دوز دارو بیشتر بشه لطفا تیرویید هم چک کنید

   پاسخ
 7. محمدرضا - فوریه 8, 2021 در 8:39 ب.ظ

  سلام وقت بخیر سینه سمت چپ من اطرافش دو هفته بود که خارش داشت بعد متوجه شدم ازش مایع تقریبا زرد کم رنگی از حاشیه سینم به صورت چند نقطه خارج میشه لطفاً کمکم کنید

  پاسخ
  • محمدرضا - فوریه 8, 2021 در 8:43 ب.ظ

   به دکتر عمومی مراجعه کردم قرص آنتی بیوتیک و ویتامین و کرم ضد باکتری تجویز کرد و گفت بعد ده روز ببین چه نتیجه ای داره ولی فرقی نکرده وقتی خارش میگیره تحریکش میکنم ترشح ها شروع میشه دکتر مرد ها هم سرطان میگیرن آیا؟

   پاسخ
   • دکتر ناهید نفیسی - فوریه 13, 2021 در 4:50 ب.ظ

    خیلی نادر مردها مبتلا میشن
    اگر توده ای در پستان لمس می کنید سونو انجام بدید و الا هم‌ن تجویز را ادامه بدید

    پاسخ
  • دکتر ناهید نفیسی - فوریه 13, 2021 در 4:50 ب.ظ

   بنظرم عفونت پیدا کرده لطفا سونوگرافی کنید و ان لاین وقت ویزیت بکیرید

   پاسخ
 8. مژگان - فوریه 11, 2021 در 5:33 ق.ظ

  سلام و عرض ادب
  بنده سی سالمه و حدود هفت ماه هست که پسرمو از شیر گرفته ام. دو سه ماهه که سینه هام به لمس حساس شده ن و هر چی به دوره پریود نزدیک میشم این درد بیشتر میشه. درد توی هر دو سینه به یک اندازه است و علاوه بر اون این ماه وقتی نوک هر دو سینه رو فشار میدم ترشح شفافی به صورت بی رنگ یا زرد خارج میشه. ایا لازمه که سونوگرافی انجام بدم؟

  پاسخ
  • دکتر ناهید نفیسی - فوریه 13, 2021 در 4:48 ب.ظ

   ترشح بعد از اتمام شیر دهی تا مدتها ادامه داره و طبیعی است
   برای درد نزدیک پرید ویتامین Eمصرف کنید

   پاسخ
 9. حسنا - فوریه 14, 2021 در 2:41 ب.ظ

  سلام وقتتون بخیر
  من 18 سالمه و مجردم و امروز متوجه شدم بعد از فشار دادن سینه هام مایه شیری رنگی از هر دو اون ها خارج شد که قبلا سابق همچین اتفاقی رو نداشتم.ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  • دکتر ناهید نفیسی - فوریه 24, 2021 در 9:58 ق.ظ

   اگر ادامه پیدا کرد تست پرولاکتین و تیرویید انجام بدید

   پاسخ
 10. احمدی - فوریه 15, 2021 در 12:51 ق.ظ

  سلام من بیست ونه سالم هست و ده ساله ک ازدواج کردم ی دختر چهارساله دارم وقرص متفورمین ودوتاامپول پروژسترون برای تنبلی تخمدان زدم ومصرف کردم سینه هام ترشح زرد رنگ میاد وقتی فشارمیدم ونزدیک پریودی هم دردناک میشن تازگی هم اینطور شدم بخاطر چیه ممنون میشم جوابمو بدید لطفا 🙏میتونه عوارض قرص وامپول باشه؟؟؟

  پاسخ
  • دکتر ناهید نفیسی - فوریه 24, 2021 در 9:59 ق.ظ

   علت مصرف پروژسترون است ولی نگران نباشید

   پاسخ
 11. ناشناسممم - فوریه 15, 2021 در 11:07 ق.ظ

  سلام خسته نباشید
  من ۱۶سالمه یک ماه پیش دچار درد سینه شدم به پزشک مراجعه کردم بعد معاینه گفتن مشکلی نداری قرص ویتامین Eو یه فرص تنظیم کننده هورمون دادن یک روز در میان مصرف میکنم الان از نوک سینه هام ترشح سفید دارم قبلا هم داشتم ولی الان بشدت نگرانم
  راهنمابی کنبد ممنون

  پاسخ
  • دکتر ناهید نفیسی - فوریه 21, 2021 در 4:48 ب.ظ

   اون قرص هورمون را قطع کنید
   ضمنا باید تستهای هورمونی بدید

   پاسخ
 12. Mona - فوریه 25, 2021 در 8:09 ب.ظ

  سلام وقت بخیر من ۲۷ سالم چند وقتی بود احساس میکنم نوک سینم خیس میشه امروز با همسرم رابطه داشتم که از سینم یه قطره مایه بی رنگ خارج شد باردارم نیستم دلیلش چی میتونه باشه؟

  پاسخ
  • دکتر ناهید نفیسی - مارس 10, 2021 در 3:36 ب.ظ

   این ترشح عادی است ولی برای اطمینان سونو بدید

   پاسخ
 13. فرشته - مارس 11, 2021 در 10:06 ق.ظ

  سلام خسته نباشید. من 22 سالمه و وقتی 18 سالم بود چندبار تحربک سینه داشتم. ازون موقع از نوک سینم و اطرافش ترشحات غلیظ شیری رنگ هست که فقط بعد از فشار دادن سینه هام ازش خارج میشه و خیلی کم هستش. مدتی پیش هم تست تیروئید دادم و تیروئیدم مشکلی نداشته. این ترشحات غیر طبیعیه؟

  پاسخ
  • دکتر ناهید نفیسی - مارس 28, 2021 در 5:11 ب.ظ

   نوک سینه شما به هیچ وجه نباید تحریک و یا فشرده بشه تا قطع بشه

   پاسخ
 14. بهاره لیلامی - مارس 17, 2021 در 7:59 ب.ظ

  سلام خانم دکتر،خسته نباشید،من ۳۹ ساله هستم، ۲۴ دی ماه عمل جراحی توده پاپیلوم انجام دادم و خوش خیم بود، ولی هنوز که دو ماه میگذره سینم درد میکنه و تیر میکشه و یه مقدار خیلی کم ترشح خون دارم،این درد و ترشح عادی هستن و یا پیگیری انجام بدم،ممنون از شما.

  پاسخ
  • دکتر ناهید نفیسی - مارس 18, 2021 در 12:19 ب.ظ

   خیر ترشح خونی غیر عادی است

   پاسخ
 15. مرجان خسروی - مارس 18, 2021 در 8:24 ب.ظ

  سلام خانم دکتر وقت بخیر،۳۴ سالمه و سابقه شیردهی دارم،چندماه پیش متوجه شدم با فشار از سینه راستم ترشح قرمز تیره رنگ خارج میشه،مامو و سونو مشکل خاصی نداشت،ولی برای پیگیری بیشتر توصیه به ام ار ای کردند،وقتی خارج میشه قرمز تیره مایل به قهوه ای هست ولی روی دستمال که میاد خونی به نظر نمیرسه،نگرانم که ممکنه نشانه سرطان باشه؟

  پاسخ
  • دکتر ناهید نفیسی - آوریل 5, 2021 در 12:59 ب.ظ

   سرطان نیست اگر روی دستمال ریختید خون واقعی باشد حتما باید به پزشک مراجعه کنید تا اقدامی انجام شود. اما ترشح تیره ای که روی دستمال ریخته می شود و رنگ دیگری دارد مورد خاصی نیست نگران نباشید

   پاسخ
 16. مریم - مارس 21, 2021 در 1:09 ق.ظ

  سلام خانم دکتر خسته نباشید. من سی و شش سالمه و از سه سال پیش شیردهی نداشتم.امروز متوجه شدم یک قطره مایع ابکی از سینه راستم بیرون اومده فشار که دادم یکی دو قطره دیگه هم بیرون اومد. لطفا راهنمایی بفرمایین. با سپاس

  پاسخ
  • دکتر ناهید نفیسی - آوریل 5, 2021 در 1:00 ب.ظ

   مشکل خاصی نیست اگر دیدید ترشحات بدون فشار دادن خود به خودی و با میزان زیادی بیرون می آید باید یک سونوگرافی انجام دهید

   پاسخ

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر ناهید نفیسی