info@drnafisi.com   021-22852250
دکتر ناهید نفیسی » جراحی زیبایی سینه » آیا بعد از پروتز سينه می توان شير داد؟

آیا بعد از پروتز سينه می توان شير داد؟

بسیاری از خانم ها بعد از جراحی پروتز سینه، نگران این مساله هستند که آیا می توانند در آینده شیردهی داشته باشند یا خیر و دغدغه عده ای از بانوان این است که این عمل چه زمانی باید انجام گیرد. در واقع به جهت آنکه آنان تصمیم دارند بچه دار شوند نگران این موضوع هستند که مبادا  این عمل در جریان مادر شدن شان آنها را دچار مشکل کند و یا نتوانند خودشان به بچه تازه متولد شده شان شیر بدهند. در این خصوص باید گفت تاکنون ما با مشکلاتی در این زمینه مواجه نشده ایم و گزارش هایی مبنی بر اخلال در روند شیر دهی نیز وجود ندارد. اما در نهایت بگوییم که بهتر است قبل از هر اقدامی ابتدا با یک جراح پستان مشاوره های لازم صورت گیرد تا خانم ها پیش از مادر شدن راهنمایی و به بهترین مسیر هدایت شوند که این عمل را انجام بدهند یا خیر.

در این نوشتار به بررسی کامل شیردهی و پروتز سینه خواهیم پرداخت.

 

دکتر ناهید نفیسی فلوشیپ جراحی پستان با به کار گیری تکنیک های پیشرفته و روز دنیا و دستگاه های مجهز به انجام روش های بزرگ کردن سینه ها می باشند. شما عزیزان می توانید برای مشاوره و تعیین وقت قبلی از دکتر ناهید نفیسی ، با شماره 22852250 021 و پیج اینستاگرام ایشان ارتباط برقرار کنید.

 

آیا با وجود پروتز در سینه، امکان شیردهی وجود دارد؟

بله ممکن است با وجود پروتز، فرد بتواند شیردهی داشته باشد که البته به نوع پروتز، محل قرارگیری پروتز و روند جراحی بستگی دارد. پروتز یا زیر عضله پستان قرار می گیرد یا زیر بافت یا فشیا پستان قرار می گیرد. در هر حال پروتز سینه هیچ ارتباطی با پستان ندارد و تا زمانی که پروتز پاره نشود هیچ اتفاقی نمی افتد اگر هم پروتز پاره شود ژل داخل آن وارد بافت پستان نمی شود . این ژل زیر بافت پستان باقی می ماند و با روش فاگوسیتوز وارد غدد لنفاوی زیر بغل می شود. و در پروتز های آب نمکی اگر پروتز پاره شود آب نمک داخل پروتز جذب بدن می شود و از طریق عروق جذب می شود. به هیچ وجه پروتز ربطی به بافت غددی پستان ندارد.

اما برخی پروتزها با مواد شیمیایی به نام سیلیکون پر شده اند، در خصوص شیردهی بعد از قرارگیری این نوع پروتزها با بهترین جراح سینه مشورت داشته باشید.

 

اقدامات قبل از جراحی پروتز سینه

 • مصرف داروهایی که شامل ایبوپروفن و آسپرین می شوند و نیز آن دسته از داروهایی که برای کم کردن وزن بکار می روند چهارده روز پیش از عمل زیبایی باید متوقف شوند.
 • از مصرف مشروبات الکلی به مدت 2 هفته قبل از جراحی پروتز سینه جدا خودداری شود.
 • بهتر است شب قبل از جراحی استحام کنید زیرا تا چند روز بعد از عمل پروتز سینه امکان رفتن به حمام وجود ندارد.
 • قبل از جراحی باید تست حاملگی صورت گیرد زیرا در صورت بارداری امکان جراحی امکان پذیر نخواهد بود.
 • مصرف داروها و ویتامین E قبل از جراحی پروتز سینه باید متوقف شود زیرا موجب افزایش خطر خونریزی خواهد شد.

آیا بعد از پروتز سينه می توان شير داد؟

مدت زمان بهبودی بعد از جراحی پروتز سینه

سوالی که مراجعین همیشه می پرسند این است که تا چند مدت بعد از انجام عمل می توانند فعالیت های عادی خود را داشته باشند. به طور معمول و در شرایط عادی هفت الی چهارده روز برای بهبودی حال بیمار کافی است. ولی در شرایط خاصی این زمان ممکن است کمتر یا بیشتر شود. حدود 14 روز فرد نباید دست های خود را بیش از حد حرکت بدهد (به خصوص حرکت های رو به بالا)، اما انجام ورزش و فعالیت های سنگین حداقل بعد از یک ماه توصیه می شود.

بیشتر بدانیم
آیا امکان ترکیدن پروتز سینه وجود دارد؟

آیا پروتز سینه می تواند مشکلاتی را برای شیردهی ایجاد کند؟

اگر پروتز از زیر سینه گذاشته شود به هیچ وجه به مجاری شیری ربطی ندارد. ممکن است حس نوک پستان مقداری دچار آسیب شود اما این بدان معناست که فرد حسی ندارد نه اینکه شیردهی دچار اختلال شود. خروج شیر از نوک پستان هیچ ربطی به پروتز سینه ندارد و خانمی که غدد شیری فعالی داشته باشد شیر را تولید می کند و از نوک پستان خارج می شود. زمانی که عصب آسیب ببیند فقط نوک سینه آسیب می بیند و در کاسته شدن شیر نقشی ندارد. کاهش حجم شیر به دلیل عدم تولید شیر است و پروتز در این امر تاثیر نمی گذارد.

همچنین پروتز سینه هیچ گونه انسدادی در مجاری شیری ایجاد نمی کند.

چگونه روش های مختلف جراحی پروتز سینه بر روی شیردهی تاثیر می گذارند؟

 • تاثیر نوع برش ها بر روی شیردهی. برشی که در اطراف و یا در امتداد هاله قهوه ای رنگ دور نوک سینه زده می شود، می تواند به اعصاب آسیب بزند. در مقابل، برش ها زیر سینه و یا زیر بغل زده می شوند. ایجاد برش در این نواحی، کمترین میزان آسیب عصب را به همراه خواهد داشت.
 • تاثیر محل قرارگیری پروتز بر روی شیردهی. پروتز می تواند ما بین بافت سینه و قفسه سینه قرار داده شود. قرارگیری پروتز زیر عضله قفسه سینه از بروز آسیب به مجاری شیری و اعصاب پیشگیری خواهد کرد.

چطور می توان فهمید که نوزاد سینه را به خوبی گرفته است؟

نوزاد با حرکت دادن سر خود سعی در گرفتن سینه می کند. لب نوزاد در تماس با نوک سینه قرار می گیرد، صبر کنید تا دهان نوزاد به طور کامل باز شود. لب پایین و چانه نوزاد باید در تماس با هاله قهوه ای رنگ دور سینه قرار بگیرند.

شما باید این احساس را داشته باشید که نوزاد به راحتی از سینه جدا نخواهد شد. پوزیشن صحیح به نوزاد کمک می کند تا میزان کافی شیر تغذیه کند. اجازه دهید نوزاد تا جایی که می توانید شیر بخورد.

اگر پوزیشن گرفتن سینه درست باشد:

 • صدای شیر خوردن شنیده می شود.
 • سینه و یا نوک سینه در حین شیردهی آسیب نمی بیند.
 • نوک سینه همان شکل طبیعی را خواهد داشت.
 • سینه کاملا نرم است و هیچ گونه چینی روی آن مشاهده نخواهد شد.

 

آیا بعد از پروتز سينه می توان شير داد؟

از کجا بفهمیم نوزاد شیر به اندازه کافی خورده است؟

اگر نوزادی در طول روز سه تا چهار مرتبه حرکت روده ای داشته باشد، شیر به اندازه کافی خورده است. به علاوه این که افزایش وزن نوزاد و شیردهی شش تا هشت مرتبه در طول روز نیز نشان می دهد که تغذیه نوزاد کافی  می باشد.

برای افزایش حجم شیر چه می توان کرد؟

استفاده از مکنده سینه می تواند به تحریک و تولید بیشتر شیر در سینه ها کمک کند. ماساژ سینه نیز می تواند اقدام موثری در افزایش حجم سینه ها باشد. اگر نوزاد در طول روز هشت تا دوازده مرتبه شیر بخورد، به افزایش حجم شیر سینه ها نیز کمک خواهد شد.

 

Source: https://www.drugs.com/cg/breastfeeding-and-breast-implants.html​

دکتر ناهید نفیسی

خانم دكتر نفيسی در سال 1377 در رشته جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشكی ايران فارغ التحصيل شده و بورد تخصصی جراحی را همان سال دريافت نمودند. ایشان برای تکمیل دوره های جراحی سرطان سینه و جراحی های زیبایی سینه مکررا به کشورهای اروپایی  به خصوص ایتالیا رفته و دوره های انکوپلاستیک یعنی استفاده از جراحی های زیبایی در درمان و جراحی سرطان سینه را دیده اند. ايشان جراحی های خود را بيشتر به درمان سرطان پستان و جراحي های زيبايی سينه از جمله كوچك كردن و بزرگ كردن سينه محدود كردند. دکتر نفیسی در ادامه فعاليت هايشان دوره ليپوساكشن را به طور آكادميك در سوئيس به عنوان اولين خانم جراح ايراني در اين كشور زير نظر پرفوسور Linda آغاز نموده و پس از اتمام موفقيت آميز اين دوره به ايران بازگشته و اقدام به آموزش ليپوساكشن به پزشكانی كه تمايل به اين دوره را دارند نمودند. همچنین در حال حاضر ایشان مدیر اجرایی مرکز پیشگیری غریالگری و درمان سرطان های بانوان در بیمارستان خاتم الانبیاء و همکار مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه شهید بهشتی و مرکز بیماری های پستان جهاد دانشگاهی تهران هستند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر ناهید نفیسی