info@drnafisi.com   021-22852250
دکتر ناهید نفیسی » سرطان سینه » درجه بندی سرطان سینه

درجه بندی سرطان سینه

به طور کلی درجه بندی کلی سرطان سینه از مقایسه سلول های سرطانی با سلول های طبیعی است. برای آگاهی از درجه سرطان پستان، معمولا همکاری بین یک جراح سرطان سینه آنکولویست و آسیب شناس صورت می گیرد. پس برداشتن نمونه از سینه های بیمار و ارسال آن به پاتولوژی این نمونه بافت از تومور در زیر میکروسکوپ بررسی می شود. آسیب شناس همچنین به ویژگی های خاص سلول های سرطانی می پردازد و سرطان سینه را از درجه 1 تا 3 تقسیم بندی می کند.

دکتر ناهید نفیسی فلوشیپ جراحی پستان با به کار گیری تکنیک های پیشرفته و روز دنیا و دستگاه های مجهز به انجام جراحی سرطان سینه می باشند. شما عزیزان می توانید برای مشاوره و تعیین وقت قبلی از دکتر ناهید نفیسی ، با شماره 22852250 021 و پیج اینستاگرام ایشان ارتباط برقرار کنید.

چرا سرطان پستان درجه بندی می شود؟

به منظور اطلاع از  میزان گسترش سرطان در اندام ها و بافت های اطراف و همچنین انتخاب بهترین روش های درمانی برای بیماران مبتلا به سرطان سینه بهتر است ابتدا مشخص شود که سرطان در جه مرحله ای قرار دارد و درجه چند سرطان سینه می باشد.

با مشاهده سلول های سرطانی زیر میکروسکوپ مشخصات کلی آنها و سرعت رشد تومور مورد بررسی قرار می گیرد.

تومورهایی که درجه پایین تری دارند بیشتر به سلول های طبیعی شباهت دارند و به آهستگی رشد می کنند در حالی که تومورهایی با درجه بالا غیر طبیعی هستند و به سرعت گسترش می یابند.

درجه بندی و مرحله بندی تومور

از درجه سرطان برای تعیین مرحله پیشرفت سرطان سینه استفاده خواهد شد ( یعنی تعیین اینکه سرطان سینه در یک قرد تا چه حد پیشرفت کرده است.)

انجام این روش به دکتر سرطان سینه کمک می کند تا تصمیم بگیرد که کدام روش درمانی می تواند بدخیمی را با کمترین میزان آسیب از بین ببرد. به عنوان مثال، سرطان در مراحل اولیه ممکن است نیاز به عمل جراحی یا پرتودرمانی داشته باشد، در حالی که سرطان مرحله پیشرفته ممکن است نیاز به شیمی درمانی داشته باشد.

درجه بندی سرطان سینه

مراحل سرطان سینه را می توان به دو روش متمایز تقسیم کرد:

 • مرحله بندی بالینی: مبتنی بر کلیه اطلاعات موجود به دست آمده قبل از عمل است، از جمله نتایج معاینات جسمی و مطالعات تصویربرداری (مانند اشعه ایکس و توموگرافی کامپیوتری یا سی تی اسکن).
 • مرحله پاتولوژیک: از همان آزمایشات استفاده می شود، علاوه بر آن شامل ارزیابی بافت تومور و غدد لنفاوی برداشته شده در جراحی توسط آسیب شناس است.

در گزارشی که پاتولوژیست به جراح سینه ارائه می کند، اطلاعاتی هم از نظر درجه بندی سرطان سینه و هم مرحله بندی سرطان سینه درآن درج می شود.

مرحله بندی و درجه بندی سرطان سینه چیست؟

پزشک متخصص جراحی سینه به اطلاعات خاصی در مورد سرطان نیاز دارد تا در مورد بهترین روش درمانی برای بیماران مبتلا به سرطان سینه توصیه کند. این شامل:

 • مرحله بندی سرطان سینه
 • درجه بندی سرطان سینه

مرحله بندی سرطان پستان

در مرحله بندی سرطان اندازه تومور را توصیف می کند و اینکه آیا از جایی که شروع شده است گسترش یافته است یا خیر. سیستم های مختلفی برای توصیف مرحله بندی سرطان وجود دارد. متداول ترین آنها سیستم مرحله بندی TNM و سیستم مرحله بندی شماره است.

بیشتر بدانیم
راه های تشخيص سرطان پستان

سیستم مرحله بندی TNM

سیستم مرحله بندی TNM مرحله کامل سرطان را نشان می دهد:

T  : اندازه تومور را توصیف می کند.

N  : توضیح می دهد که آیا سرطان به غدد لنفاوی سرایت کرده و کدام گره ها درگیر هستند. به عنوان مثال ،N0  به معنای عدم وجود غدد لنفاوی است. N1  یعنی سلول های سرطانی در 1 تا 3 غدد لنفاوی وجود دارد.

M  : توضیح می دهد که آیا سرطان به قسمت دیگری از بدن گسترش یافته است یا خیر. به عنوان مثال ،M0  بدان معنی است که سرطان در سایر نقاط بدن گسترش نیافته است (متاستاز شده)

گاهی اوقات ممکن است مرحله نهایی TNM تا بعد از عمل برای از بین بردن سرطان قطعی نباشد.

درجه بندی سرطان سینه

مرحله بندی پیشرفت سرطان سینه

سرطان پستان همچنین می تواند به چهار مرحله تقسیم شود:

مرحله 1 سرطان سینه: سرطان پستان زمانی است که اندازه تومور سرطان 2 سانتی متر یا کوچکتر باشد و تعداد کمی از سلول های سرطانی یافت شود. گاهی اوقات سرطان در پستان یافت نمی شود، اما این سلول های سرطانی به غدد لنفاوی زیر بغل گسترش یافته اند.

سرطان سینه مرحله 2 : سرطان پستان زمانی است که اندازه تومور سرطان زیر 5 سانتی متر می باشد. ممکن است در غدد لنفاوی زیر بازو گسترش نیافته باشد. بعضی اوقات سرطان در پستان یافت نمی شود. ممکن است سرطان داخل پستان یافت نشه ولی چند غده لنفاوی ۱-۳ عدد درگیر باشد.

سرطان پستان مرحله 3 : بعضا سرطان پستان به صورت موضعی یا محلی بپیشرفت کرده باشد. سرطان به غدد لنفاوی زیر بغل و گاهی اوقات به سایر غدد لنفاوی مجاور نیز گسترش یافته است. ممکن است در پوست پستان یا عضله سینه گسترش یابد. ممکن است پوست قرمز و متورم باشد. گاهی اوقات سرطان در پستان یافت نمی شود یا اندازه آن كوچك است اما به 4 تا 9 غدد لنفاوی در زیر بغل گسترش یافته است.

سرطان پستان مرحله چهارم: که سرطان پستان ثانویه یا متاستاتیک نامیده می شود. این در شرایطی است که سرطان به سایر قسمت های بدن مانند استخوان ها، کبد یا ریه ها گسترش یافته است.

درجه بندی سرطان سینه بر اساس ویژگی تومور

رایج ترین سیستم درجه بندی سرطان پستان که در بافت های اطراف گسترش یافته است بر اساس 2 ویژگی سلول در تومور می باشد که آنها را از سلول های سالم متفاوت می کند:

 • پلومورفیسم هسته ای: چگونگی تفاوت هسته هر سلول سرطانی از سلول های طبیعی را توصیف می کند.
 • شمارش میتوتیک: تعداد سلول های توموری است که به طور فعال تقسیم می شوند.

پاتولوژیست به هر ویژگی نمره ای از 1 تا 3 برای تعیین درجه سرطان پستان می دهد.

درجه بندی سرطان سینه

درجه بندی سرطان سینه اطلاعاتی از قبیل اینکه چگونگی سرعت رشد توده می دهد. درجه بندی سرطان سینه بر اساس مشاهده سلول های سرطانی در زیر میکروسکوپ در مقایسه با سلول های طبیعی است.

درجه 1 (سرطان درجه پایین)

سلول های سرطانی شبیه سلول های طبیعی هستند (آنها به خوبی تمایز می یابند). آنها معمولاً به آرامی رشد می کنند. این سلول های سرطانی کمتر احتمال دارد گسترش پیدا کنند.

درجه 2 (سرطان متوسط ​​یا متوسط)

سلول های سرطانی غیر طبیعی به نظر می رسند و کمی سریع تر از سلول های درجه یک رشد می کنند.

درجه 3 (سرطان درجه بالا)

سلول های سرطانی از نظر سلول های طبیعی بسیار متفاوت هستند (تفاوت چندانی با هم ندارند). آنها ممکن است سریع تر از سلو لهای درجه 1 یا 2 رشد کنند.

زیر گروه های سرطان پستان (Breast cancer subtype)

سرطان پستان بر اساس یک سری گیرنده هایی که در سطح سلول های سرطانی هستند یک طبقه بندی دارند که بر اساس این طبقه بندی درمان بیمار متفاوت خواهد بود:

 • دسته اول یک سری گیرنده های استروژن و پروژسترون در سطح سلول ها داریم. این سلول های سرطانی، سرطان وابسته به هورمون می شوند بنابراین بیماری که این گیرنده ها را دارد می بایست پس از درمان جراحی در صورت نیاز شیمی درمانی شود و پس از درمان داروی هورمونی هم مصرف کند.
 • دسته دوم سرطان هایی هستند که علاوه بر گیرنده های هورمونی مثبت یک ساختار دیگری در روی سلول هایشان وجود دارد که این بیماران نیاز پیدا می کنند که علاوه بر شیمی درمانی، هورمون درمانی و ایمونوتراپی نیز شوند. یعنی یک داروی آنتی تارگت را دریافت کنند.
 • دسته سوم بیمارانی هستند که گیرنده های هورمونی آنها منفی است بنابراین نیاز به هورمون درمانی ندارند اما به دلیل اینکه گیرنده سوم در آنها مثبت است نیاز به شیمی درمانی و ایمونوتراپی را دارد یعنی آنتی تارگت را به علاوه شیمی درمانی باید دریافت کنند.
 • گروه چهارم سرطانی است که هم گیرنده هورمونی منفی است و هم گیرنده آنتی بادی. پس این گروه از بیماران فقط باید شیمی درمانی شوند. نه هورمون به آنها داده می شود نه ایمونوتراپی برای آنها انجام می شود.
بیشتر بدانیم
بهترین زمان برای انجام ماموگرافی

به غیر از این سه گیرنده یک گیرنده دیگری بر روی سلول های سرطانی برای بیماران اندازه گیری می شود به نام KI67. این KI67 یک نشانگری برای میزان پرولیفراسیون یا رشد سلولی می باشد که برای پزشک معالج بسیار اهمیت دارد. به طور مثال اگر خانمی دارای سرطان پستان وابسته به هورمون باشد(گروه اول)، و در فاز یک تشخیص داده شود که تومور زیر 2 سانتی متر است و سلول سرطانی به زیر بغل نرسیده باشد، اگر این فاکتور رشد (KI67) کم باشد، به این بیمار شیمی درمانی انجام نمی شود و تنها قرص هورمونی و رادیوتراپی انجام می شود. بنابراین اندازه گیری این گیرنده ای که میزان رشد سلولی و پرولیفراسیون سلول های سرطانی را نشان می دهد در درمان بیمار و اتفاقات آینده وی بسیار تاثیرگذار است و در تصمیم گیری درمان بیمار بسیار کمک کننده خواهد بود.

دکتر ناهید نفیسی

خانم دكتر نفيسی در سال 1377 در رشته جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشكی ايران فارغ التحصيل شده و بورد تخصصی جراحی را همان سال دريافت نمودند. ایشان برای تکمیل دوره های جراحی سرطان سینه و جراحی های زیبایی سینه مکررا به کشورهای اروپایی  به خصوص ایتالیا رفته و دوره های انکوپلاستیک یعنی استفاده از جراحی های زیبایی در درمان و جراحی سرطان سینه را دیده اند. ايشان جراحی های خود را بيشتر به درمان سرطان پستان و جراحي های زيبايی سينه از جمله كوچك كردن و بزرگ كردن سينه محدود كردند. دکتر نفیسی در ادامه فعاليت هايشان دوره ليپوساكشن را به طور آكادميك در سوئيس به عنوان اولين خانم جراح ايراني در اين كشور زير نظر پرفوسور Linda آغاز نموده و پس از اتمام موفقيت آميز اين دوره به ايران بازگشته و اقدام به آموزش ليپوساكشن به پزشكانی كه تمايل به اين دوره را دارند نمودند. همچنین در حال حاضر ایشان مدیر اجرایی مرکز پیشگیری غریالگری و درمان سرطان های بانوان در بیمارستان خاتم الانبیاء و همکار مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه شهید بهشتی و مرکز بیماری های پستان جهاد دانشگاهی تهران هستند.

7 thoughts on “درجه بندی سرطان سینه

 1. محمدی - ژانویه 1, 2021 در 10:22 ب.ظ

  سلام وقت بخیر
  سرطان سینه با گرید ۳ تهاجمی،۵۶ ساله در مرحله شیمی درمانی است ،برای بهبودی چه کا کنیم ،امید به بهبودی هست

  پاسخ
  • دکتر ناهید نفیسی - ژانویه 6, 2021 در 2:09 ب.ظ

   بله با شیمی درمانی انشاله خوب میشید

   پاسخ
   • آزاده - ژانویه 24, 2021 در 12:25 ب.ظ

    سلام.خانم دکتر خواهر شوهرم ۳۲ سالشع و سرطان سینه کرید ۴ داره و چندین مرتبه شیمی درمانی شده ولی الان دکترش جوابش کرده.شیراز میرفتن دکتر و ساکن سیرجانن.خانم دکتر اگر امیدی هست و روشهای دیگری هم هست بیاریمش تهران.خواهش نیکنم اگر روزنه ای هست بفرمائید تا انجام بدیم

    پاسخ
 2. دریا - فوریه 25, 2021 در 8:13 ق.ظ

  سلام خانم دکتر دختر من ۱۷ سالشه ودکترجراح با انجام سونو گرافی سینه گفتن که ۴ تا کیست داره تو هر دوتا سینه اش که یکیش ۹۰ mm وبقیش کوچکتر هست و گفت ۶ ماه دیگه بیاین واسه چکاو واینکه اگه تو خونه معاینه کردین بزرگتر شد اندازه کیست ها زودتر بیاین واسه سونو گرافی و احتمالا عمل جراحی لازم بشه ومن چطور میتونم مطمئن بشم که خوش خیم هستن‌واین کیست ها سرطانی نمیشن با توجه به اینکه سن دخترم پایین هست میترسم

  پاسخ
  • دکتر ناهید نفیسی - مارس 10, 2021 در 3:37 ب.ظ

   کیست ساده سرطانی نمیشه

   پاسخ
 3. مرتضی - مارس 20, 2021 در 5:15 ب.ظ

  سلام و درود فراوان بر دکتران زحمت کش من مادرم سرطان سینه داشته گرید سه بوده ولی غدد لنفاوی نزده بوده سینه نبریدن شیمی درمانی میشه ایا ممکنه دوباره رشد کنه

  پاسخ
  • دکتر ناهید نفیسی - آوریل 5, 2021 در 1:00 ب.ظ

   خیلی بعید است زیرا مرحله سرطان پایین بوده و به زیر بغل سرایت نکرده انشالله که عود نمی کند

   پاسخ

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر ناهید نفیسی