info@drnafisi.com   021-22852250
دکتر ناهید نفیسی » جراحی زیبایی سینه » جراحی ماستوپکسی چگونه انجام می شود؟

جراحی ماستوپکسی چگونه انجام می شود؟

ماستوپکسی (Mastopexy) اصطلاح پزشکی است که به لیفت سینه (Breast lift) اطلاق می شود. در این روش، با استفاده از روش های جراحی سینه ها آویزان شده، شکل می گیرند تا ظاهری محکم و گرد داشته باشد. در این جراحی همچنین پوست اضافی اطراف سینه از بین می رود و اندازه آرئول ( دایره رنگی اطراف نوک پستان) کاهش می یابد.

با افزایش سن، سینه ها قابلیت ارتجاعی و استحکام خود را از دست می دهند. بارداری، شیردهی یا کاهش وزن می تواند این روند را تشدید کند. اگر سینه شروع به افتادگی پیدا کرده باشد، ممکن است لازم باشد این جراحی را انجام دهید. اگر می خواهید اندازه سینه را نیز افزایش دهید، می توان همزمان با ماستوپکسی، عمل تقویت سینه را نیز انجام داد.

اگر جزء آن دسته از زنانی هستید که:

 • سینه های شل و آویزان دارند
 • سایز سینه هایشان بزرگ است
 • ظاهر افتاده سینه اعتماد به نفس تان را گرفته است

انواع روش های عمل بالا کشیدن سینه

نیازهای هر بیمار متفاوت است. جراحی زیبایی سینه گزینه های مختلفی برای ماستوپکسی در نظر می گیرد.

لیفت هلالی (crescent)

برای بیمارانی است که فقط به مقدار کمی لیفت نیاز دارند. در این روش قسمت کوچکی از بافت سینه در بالای آرئول برداشته می شود و نوک سینه به موقعیت بالاتری منتقل می شود.

لیفت سینه بنلی (beneli)

انتخاب خوبی برای بیماران با سینه آویزان و پوست شل است. این تکنیک با یک برش در اطراف آرئول شروع می شود و سپس یک برش بزرگتر در اطراف ایجاد می شود به طوری که یک شکل دونات ایجاد می شود که این قسمت برداشته می شود و لیفت قوی تری نسبت به هلال ماه ایجاد می کند.

برش آبنبات چوبی (lollipop)

نسبت به روش های گفته شده، لیفت قوی تری است اما جای زخم بیشتری نیز ایجاد می کند. برش از اطراف آرئول شروع می شود و سپس مستقیم به پایین تا چین سینه می رود.

برش T معکوس ( T-bone)

قوی ترین روش لیفت پستان لیفت سینه به روش T معکوس است. این روش به طور کلی شبیه همان برش آبنبات چوبی یا دونات است، اما یک برش جانبی در زیر سینه و در چین پستان اضافه می شود. اگرچه این روش باعث ایجاد جای زخم بیشتری می شود، اما این زخم به مرور زمان کمرنگ می شود و توسط چین های سینه پنهان می شود.

جراحی ماستوپکسی چگونه انجام می شود؟

جراحان با استفاده از چند روش مختلف لیفت سینه را انجام می دهند. اینکه جراح سینه از کدام تکنیک استفاده می کند به اندازه و شکل سینه و میزان لیفت مورد نیاز هر بیمار بستگی دارد.

مراحل انجام جراحی ماستوپکسی به شرح زیر است:

 • این جراحی در وضعیت بیهوشی عمومی انجام می شود. بنابراین اولین مرحله از جراحی انجام بیهوشی با تزریق داروهای بیهوشی است.
 • سپس پزشک جراح در نقاطی که از قبل مشخص کرده است برش هایی را ایجاد می کند. برش ها در خط طبیعی چین های سینه ایجاد می شود تا بعد از جراحی محل بخیه ها چندان در معرض دید نباشد.
 • برش ها این امکان را فراهم می کنند که جراح بتواند پوست اضافی و چربی ضافی سینه را خارج کند.
 • در ادامه با تکنیک هایی خاص می توانند پوست سینه را از محلی که برش خورده است به هم نزدیک کنند تا بخیه انجام شود.
 • البته مهم ترین بخش انجام جراحی فرم دهی و قراردادن هاله سینه در بهترین نقطه سینه است. این اقدام نیز با دقت و ظرافت خاصی انجام خواهد شد.
 • در پایان روند کار پانسمانی روی بخش های بخیه شده قرار داده می شود و روند بهبودی آغاز می گردد.
بیشتر بدانیم
آشنایی با انواع مدل پروتز سينه

مراحل انجام جراحی ماستوپکسی

به طور کلی، جراحی شامل این مراحل است:

 • موقعیت جدید سینه و نوک آن بر روی پستان توسط جراح پستان مشخص خواهد شد.
 • سپس بیمار داروی بیهوشی برای آرام سازی و تسکین درد دریافت خواهد کرد. بنابراین در حین جراحی بیهوش خواهید بود که به این روش بیهوشی عمومی می گویند.
 • جراح یک برش در اطراف آرئول ایجاد می کند. این برش معمولاً از قسمت پایین آرئول تا چین برداشته می شود. همچنین برش در صورت نیاز و با توجه به تکنیک مورد استفاده ممکن است در امتداد کناره های آرئول نیز گسترش یابد.
 • جراح سینه ها را بلند می کند و شکل می دهد. پس از آن، جراح آرئول ها یا نوک سینه را نیز به موقعیت صحیح روی شکل جدید پستان منتقل می کند و همچنین ممکن است اندازه آنها را نیز کاهش دهد.
 • سپس پوست اضافی برداشته می شود و از بین می رود تا سینه ظاهر سفت تری پیدا کند.
 • سرانجام، برش ها با بخیه، چسب های پوستی یا نوار جراحی بسته می شود. معمولاً جراحان سعی می کنند برشها را در قسمت هایی از سینه ایجاد کنند که کمتر دیده شوند.
 • شاید تمایل داشته باشید که همزمان با لیفت سینه، کاشت پروتز سینه را نیز انجام دهید. کاشت میتواند اندازه یا مقدار حجم و پر بودن سینه را افزایش دهد. به دلایل ایمنی، برخی از جراحان این دو عمل را همزمان با هم انجام نمی دهند. اگر نیاز به انجام هر دو عمل باشد بهتر است ابتدا لیفت یا عمل ماستوپکسی را انجام دهید و هفته ها یا ماه های بعدی عمل اضافه کردن پروتز را انجام دهید. این “مرحله بندی” برای جلوگیری از دست دادن یا نکروز شدن نوک سینه است.

جراحی ماستوپکسی چه مزایایی دارد؟

 • رفع افتادگی سینه و بالاتر رفتن سینه ها
 • ایجاد تقارن بین دو سمت سینه
 • ایجاد استحکام بافت سینه: در واقع افرادی که سینه هایی شل و افتاده دارند با انجام عمل ماستوپکسی می توانند سینه های محکم و سفت داشته باشند.
 • گرد شدن سینه ها

جراحی ماستوپکسی از جمله جراحی های زیبایی زنان است که در ناحیه سینه زنان انجام می شود. به لیفت و بالاکشیدن سینه برای رفع و درمان افتادگی سینه ها ماستوپکسی گفته می شود. عمل ماستوپکسی برای زنانی انجام می شود که در اثر عوامل مختلفی سینه هایشان افتادگی پیدا کرده و شل شده است.

بهترین کاندیداها برای جراحی ماستوپکسی

علامت هایی وجود دارد که نشان می دهد شما کاندید خوبی برای عمل ماستوپکسی هستید:

شما از اندازه سینه خود راضی هستید، اما از شکل آن رضایت ندارید

ماستوپکسی باعث افزایش سایز سینه نمی شود و همچنین به قسمت بالایی سینه حجم اضافه نمی کند. اگر به دنبال سینه های بزرگتر هستید می توانید عمل پروتز و تقویت سینه را نیز در نظر بگیرید.

از نظر جسمی سالم هستید و وزنی پایدار خود را حفظ می کنید

برای اینکه کاندیدای مناسبی برای جراحی باشید، باید از نظر جسمی سالم باشید. از آنجا که کاهش و افزایش وزن در اندازه سینه تاثیر بسزایی دارد، وزن بیمار باید برای کسب نتیجه بهتر ثابت بماند.

نوک سینه و آرئول ها به سمت پایین حرکت می کنند

پتوز یا افتادگی سینه، شایع است و با توجه به سن، جاذبه، شیردهی، بارداری و برخی از عوامل ارثی تشدید می شود. لیفت سینه می تواند با نگه داشتن سینه به حالت ایستاده به مبارزه با این مسئله کمک کند تا نوک سینه دیگر رو به پایین نباشد. شکل سینه بعد از عمل به شرطی که وزن ثابت داشته باشید و باردار نشوید به حالت خود باقی می ماند.

از جمله مهم ترین عوامل موثر در بروز افتادگی سینه می توان به افزایس سن اشاره کرد. برخی از زنان نیز به دلیل افزایش سن و یا شرایطی که تجربه می کنند بهترین کاندیدا برای عمل زیبایی ماستوپکسی هستند. مثل:

 • زنانی که بعد از بارداری و شیردهی بافت پستان شان تحلیل رفته است و شل و آویزان شده است
 • زنانی که در سنین میانسالی هستند با افزایش سن تغییراتی را در بافت سینه و میزان چربی های سینه شان تجربه می کنند
 • زنانی که یک بار پروتز گذاشته اند اما بعد از مدتی پروتز را از داخل بافت سینه خارج کرده اند. این زنان به دلیل این که بافت سینه شان یکبار تخریب شده است سینه های شل و بدون حجم دارند.
 • زنانی که به طور ناگهانی وزن شان کاهش یافت است و بافت سینه نیز از بین رفت
بیشتر بدانیم
درمان افتادگی سینه در خانم ها

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی ماستوپکسی

مهم ترین اقداماتی که باید بعد از عمل ماستوپکسی انجام دهید از این قرار است:

 • استفاده از مایعات و انواع میوه ها و سبزیجات به منظور جلوگیری از ابتلا به یبوست
 • مصرف آب آناناس به منظور بهبود کبودی در محل جراحی
 • پرهیز از مصرف الکل به مدت یکماه
 • پرهیز از سیگار کشیدن به مدت یکماه
 • بعد از جراحی داروهایی تجویز می شود که ضروری است به طور مرتب و در موعد مقرر از آن ها استفاده کنید
 • ممنوعیت استفاده از داروهایی که ضد انعقاد خون هستند مثل آسپرین. این داروها باید ده روز پیش از جراحی و ده روز بعد از جراحی مصرف نشود زیرا باعث افزایش میزان خونریزی خواهد شد.
 • بعد از عمل سینه ها ممکن است تا چند هفته پس از جراحی متورم و دردناک باشند. پزشک برای تسکین درد به شما دارو می دهد. همچنین می توانید یخ را روی سینه خود نگه دارید تا تورم و درد را برطرف کند. از کمپرس یخ بطور مستقیم روی پوست استفاده نکنید.
 • دو تا سه هفته پس از جراحی باید سوتین مخصوص بعد از جراحی لیفت سینه بپوشید. همچنین برای بالا نگه داشتن قفسه سینه باید پشت خود را پشت بالش تکیه دهید.
 • درد، کبودی و تورم معمولا پس از چند هفته برطرف می شود. ممکن است سینه ها بین 2 تا 12 ماه طول بکشد تا به شکل نهایی خود برسد.
 • به مدت دو تا چهار هفته پس از جراحی از انجام حرکات شدید و ورزش های سخت خودداری کنید.
 • معمولا اکثر بیماران از جراحی لیفت سینه رضایت کامل دارند زیرا این عمل به سینه ها ظاهری بلندتر و محکم تر می دهد. ممکن است در سینه ها جای زخم وجود داشته باشد، اما با گذشت زمان معمولا از بین می روند. تکنیک های جدید ماستوپکسی باعث کاهش جای زخم می شود. برای حفظ ظاهر جدید خود، سعی کنید از تغییرات قابل توجه وزن جلوگیری کنید.بعد از این جراحی می توانید شیر دهید. اگر قصد دارید در آینده باردار شوید، قبل از انجام این عمل با پزشک خود مشورت کنید.

هزینه عمل جراحی ماستوپکسی

بسیاری از زنان علیرغم این که سینه هایشان نیاز اساسی به انجام جراحی ماستوپکسی دارد اما می ترسند که برای این جراحی اقدام کنند. یکی از عمده دلایلی که باعث می شود زنان برای انجام این جراحی اقدام نکنند ترس از هزینه های آن است. به همین دلیل به طور مکرر می پرسند که: قیمت عمل ماستوپکسی چقدره؟

میزان هزینه های دریافتی بر اساس معیارهای مختلفی تعیین می شود که مهم ترین آن ها:

 • میزان تخصص پزشک جراح سینه
 • میزان تجربه پزشک
 • محل جغرافیایی مطبی که به آن مراجعه کرده اید
 • میزان دشواری و پیچیدگی روند جراحی

نتیجه گیری

بنابراین توصیه می شود در ابتدا با مراجعه به بهترين جراح زيبای سينه در تهران می توانید بعد از دریافت مشاوره و انجام بررسی های لازم در ناحیه سینه هایتان هزینه های عمل به طور حدودی برآورد کنید. در نهایت میزان هزینه را می توانید از پزشک تان بپرسید.

منابع:

https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-540-78948-2_32

http://link-springer-com-443.webvpn.fjmu.edu.cn/chapter/10.1007%2F978-3-540-78948-2_33

دکتر ناهید نفیسی

خانم دكتر نفيسی در سال 1377 در رشته جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشكی ايران فارغ التحصيل شده و بورد تخصصی جراحی را همان سال دريافت نمودند. ایشان برای تکمیل دوره های جراحی سرطان سینه و جراحی های زیبایی سینه مکررا به کشورهای اروپایی  به خصوص ایتالیا رفته و دوره های انکوپلاستیک یعنی استفاده از جراحی های زیبایی در درمان و جراحی سرطان سینه را دیده اند. ايشان جراحی های خود را بيشتر به درمان سرطان پستان و جراحي های زيبايی سينه از جمله كوچك كردن و بزرگ كردن سينه محدود كردند. دکتر نفیسی در ادامه فعاليت هايشان دوره ليپوساكشن را به طور آكادميك در سوئيس به عنوان اولين خانم جراح ايراني در اين كشور زير نظر پرفوسور Linda آغاز نموده و پس از اتمام موفقيت آميز اين دوره به ايران بازگشته و اقدام به آموزش ليپوساكشن به پزشكانی كه تمايل به اين دوره را دارند نمودند. همچنین در حال حاضر ایشان مدیر اجرایی مرکز پیشگیری غریالگری و درمان سرطان های بانوان در بیمارستان خاتم الانبیاء و همکار مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه شهید بهشتی و مرکز بیماری های پستان جهاد دانشگاهی تهران هستند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۱۰ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر ناهید نفیسی