info@drnafisi.com   021-22852250
دکتر ناهید نفیسی » بیماری های پستان » توده های خوش خیم پستان

توده های خوش خیم پستان

اختلالاتی که اغلب در سینه ایجاد می شود شامل توده هایی است که ممکن است خوش خیم یا بدخیم باشند. اما بیشتر این توده ها خطرناک نیستند و سرطانی نمی شوند همچنین به درمانی خاصی نیاز ندارند. اما بیشتر خانم هایی که با لمس این توده ها در سینه خود به پزشک مراجعه می کنند حالتی مضطرب و نگران دارند و تصور می کنند این توده ها همگی سرطانی هستند و باید برای درمان سرطان سینه شیمی درمانی را آغاز کنند.

بهتر است برای آگاهی از فرآیند به وجود آمدن این توده ها با ساختمان پستان آشنایی پیدا کنیم.

دکتر ناهید نفیسی فلوشیپ جراحی پستان با به کار گیری تکنیک های پیشرفته و روز دنیا و دستگاه های مجهز به انجام جراحی ژنیکوماستی (جراحی کوچک کردن پستان در مردان) می باشند. شما عزیزان می توانید برای مشاوره و تعیین وقت قبلی از دکتر ناهید نفیسی ، با شماره 22852250 021 و پیج اینستاگرام ایشان ارتباط برقرار کنید.

 

ساختمان پستان

پستان یک غده عرق تغییر شکل یافته می باشد که در هر دو جنس مرد و زن دیده می شود. این عضو در مردان به صورت ابتدایی باقی می ماند اما در زنان پس از بلوغ رشد و تمایز می یابد. در مردان و کودکان هر دو جنس، نوک پستان (nipple) کوچک است ولی هاله پستان (areola) به اندازه زمان پس از بلوغ می باشد.

در زنان شکل این عضو وابسته به تفاوت های فردی، نژادی و سنی می باشد. پستان در زنان ممکن است نیمکروی، مخروطی، پاندولی و یا پهن و مسطح باشد. گاهی ربع فوقانی پستان به طرف بالا و خارج امتداد یافته، در امتدادکنار تحتانی عضله سینه ای بزرگ قرار می گیرد. سطح عمقی پستان کمی مقعر است و در جلوی عضلات سینه ای بزرگ، دندانه ای قدامی و مایل خارجی شکم قرار می گیرد.

هر غده پستانی دارای 15 تا 20 لوب نامنظم می باشد. هر لوب پستان دارای بافت غددی از نوع لوله ای- حبابی می باشد و توسط بافت همبند به یکدیگر متصل شده اند. در هر لوب لوبولهای متععدی هستند که داخل آنها غدد شیری در دوره بعد از زایمان تولید شیر می کنند.

توده های خوش خیم پستان

توده های خوش خیم پستان

نوک پستان

نوک پستان یا پاپیلای پستان یک برجستگی استوانه ای یا مخروطی شکل است که کمی پایین تر از مرکز سطح قدامی پستان قرار دارد و هاله ای تیره رنگ قهوه ای دور آن را فرا گرفته که رنگ آن در هر فرد متفاوت می باشد و می تواند کمی کم رنگ یا کمی پر رنگ باشد.

به همین خاطر است که همواره به انجام خود آزمایی پستان توسط خود بیمار توصیه می شود. تشخیص زودهنگام و به موقع توده ها از پیشروی بیماری و سرطانی شدن آنها جلوگیری می شود.

بررسی توده های سینه در خانم ها

هر توده قابل لمسی در سینه صددرصد سرطان نیستند. بیماری های بسیار شایع دیگری به غیر از سرطان وجود دارد که می توانند به صورت یک توده ظهور کنند. معمولا توده هایی که در سینه خانم ها یافت می شوند به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند.

 • توده های خوش خیم پستان

درصد بسیار کمی از این توده ها سرطانی هستند و توده های خوش خیم پستان بسیار شایع تر می باشند. توده های خوش خیم خود به انواع مختلفی دسته بندی می شوند که شامل فیبروکیستیک ها، فیبروآدنوم ها و همچنین توده هایی که ناشی از التهاب و عفونت ایجاد می شوند. در واقع کیست ها و فیبروکیست ها تغییرات طبیعی هستند که در روند کاهش غدد شیری و با افزایش سن رخ می دهند و جای نگرانی وجود ندارد. در این مقاله سعی داریم به شرح ویژگی توده های خوش خیم پستان بپردازیم.

 • توده های بینابینی پستان

توده های بینابینی که به خودی خود خوش خیم هستند ولیکن بالقوه امکان بدخیم شدن دارند. این توده هایی هستند که تقسیم سلولی بالاتری دارند و این تقسیم سلولی گاها از روال عادی خود خارج می شود و مفهوم سرطان این است که اگر تقسیم سلولی از روال عادی خود خارج شد کم کم توده ایجاد می کند و قدرت دارد به دیگر نقاط بدن دست پیدا کند و به شکل غیر طبیعی رشد کند. توده ای بینابینی می تواند جدی باشد یا می تواند با یک جراحی ساده برطرف شود و اگر بی توجهی شود درصدی از آنها می تواند تبدیل به سرطان شود.

 • توده های بدخیم پستان

توده های بدخیم پستان توده هایی می باشند که امکان دسترسی به مناطق و گسترش به مناطق اطراف خود به صورت غیر قابل مهار دارند که به اصلاح امکان متاستاز شدن به نقاط دیگر بدن دارند. اما این مسله نیز نباید موجب نگرانی افراد شود زیرا با پیشرفت علم و درمان های پیشرفته سرطان امکان سرکوب کردن بیماری وجود دارد به شرط آنکه سرطان به موقع تشخیص داده شود و با مشاهده هر یک از علائم غیر عادی در سینه به یک جراح سینه مراجعه کرد تا بررسی های لازم انجام شود.

بیشتر بدانیم
ماستیت یا عفونت پستان

انواع توده های خوش خیم پستان

توده های فیبروکیستیک: یکی از بیماری هایی که درد بسیاری را در سینه ایجاد می کند و بیمار را مجبور به مراجعه به پزشک می شکاند توده های فیبروکیستیک می باشد. فیبروکیستیک بیماری نیست و یک روند طبیعی می باشد. یک تغییر طبیعی می باشد که در روند رشد سرطان سینه رخ می دهد همانطور که سن بالاتر می رود و به سمت یائسگی نزدیک می شود و تغییرات پیری در تمام نقاط بدن ظاهر می شود این تغییرا در سینه هم بروز می کند زمانی که یک سری از مناطقی که به صورت غدد شیری می خواهند از بین بروند به جای آنها حباب هایی تشکیل می شود داخل این حباب ها آب جمع می شود و تشکیل کیست را می دهد بنابراین این کیست های 2 تا 6 میلی متری و حتی 3  سانتی تا زمانی که شکل کیست یک شکل ساده هستند نیاز به هیچ اقدام دارویی و جراحی ندارد اما زمانی که بیمار درد داشته باشد و برای کاهش درد دارویی جهت کاهش درد تجویز شود و یا کیست با یک سوزن تخلیه شود

فیبرو آدنوم ها: یکی از شایع ترین توده های خوش خیم پستان می باشند که اغلب در خانم های بین سنین 20  تا  35 دیده می شود اما در نوجوانان نیز ممکن است دیده شود. به وجود آمدن فیبروآدنوم ها قبل از سن 25 سالگی بسیار شایع تر می باشند و همواره موجب ترس و نگرانی هایی زیادی در آنها می شود. اگر فیبروآدنوم ها به صورت دقیق تشخیص داده شوند قابل پیشگیری می باشند اما اگر توده رو به پیشرفت و رشد باشد اقدام درمانی جراحی مورد نیاز است.

علائم توده های خوش خیم سینه

یکی از ویژگی بسیار بارز توده های خوش خیم پستان معمولا منظم هستند نامنظمی نداشته و خردگی نشر نیز ندارند. تمام خانم ها ممکن است در طول زندگی خود دچار توده های پستان شوند. وجود هر یک از علائم زیر نشان دهنده این نیست که یک خانم دچار سرطان سینه شده است اما همواره توصیه می شود با مشاهده هر یک از علائم ذکر شده به یک فوق تخصص جراحی پستان مراجعه کرده تا معاینات لازم صورت گیرد.

 

توده های خوش خیم پستان

توده های خوش خیم پستان

 • درد در سینه
 • ترشحات نوک سینه
 • لمس توده های کوچک و حتی کمی بزرگتر در سینه
 • تغییر در نوک پستان

چه زمانی توده های خوش خیم سینه جراحی می شوند؟

یکی از مواردی که توده های پستان را خارج می کنند تشخیص پیش سرطانی بودن این توده ها می باشد یعنی یک سری تغییراتی در توده های خوش خیم ایجاد شده که در آینده احتمال بدخیم شدن آنها مطرح می باشد و باید از سینه خارج شود مانند تغییرات atopic  و یا مانند فیبرو آندوم هایی که بسیار پر سلول هستند و در خانم هایی که بالای 40  سال سن دارند.

پیشگیری از ابتلا به بیماری های پستان

غربالگری یکی از ارکان بسیار مهم در تشخیص به موقع بیماری های پستان می باشد و یکی از تنها روش هایی است که می توان به وسیله آن بیماری های پستان را در مراحل اولیه تشخیص داد و از بروز هر گونه بیماری در سینه جلوگیری کرد. یکی از روش های بسیار مهم غربالگری پستان، انجام خود آزمایی ماهیانه پستان ها در منزل و مراجعه به موقع به جراح سینه با مشاهده هر گونه توده برجسته در سینه می باشد.

دکتر ناهید نفیسی

خانم دكتر نفيسی در سال 1377 در رشته جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشكی ايران فارغ التحصيل شده و بورد تخصصی جراحی را همان سال دريافت نمودند. ایشان برای تکمیل دوره های جراحی سرطان سینه و جراحی های زیبایی سینه مکررا به کشورهای اروپایی  به خصوص ایتالیا رفته و دوره های انکوپلاستیک یعنی استفاده از جراحی های زیبایی در درمان و جراحی سرطان سینه را دیده اند. ايشان جراحی های خود را بيشتر به درمان سرطان پستان و جراحي های زيبايی سينه از جمله كوچك كردن و بزرگ كردن سينه محدود كردند. دکتر نفیسی در ادامه فعاليت هايشان دوره ليپوساكشن را به طور آكادميك در سوئيس به عنوان اولين خانم جراح ايراني در اين كشور زير نظر پرفوسور Linda آغاز نموده و پس از اتمام موفقيت آميز اين دوره به ايران بازگشته و اقدام به آموزش ليپوساكشن به پزشكانی كه تمايل به اين دوره را دارند نمودند. همچنین در حال حاضر ایشان مدیر اجرایی مرکز پیشگیری غریالگری و درمان سرطان های بانوان در بیمارستان خاتم الانبیاء و همکار مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه شهید بهشتی و مرکز بیماری های پستان جهاد دانشگاهی تهران هستند.

11 thoughts on “توده های خوش خیم پستان

 1. زهرا موسیآبادی - دسامبر 16, 2020 در 4:09 ب.ظ

  سلام در پستان سمت چپ من یک توده دیده شده میتونم عکسها و سوم ها رو بفرستم براتون من رو راهنمایی کنید؟ لطفا جواب بدید ببینم به چه صورت میتونم غیر حضوری به نتیجه برسم با خانم دکتر؟

  پاسخ
 2. عارفه - دسامبر 19, 2020 در 12:59 ق.ظ

  سلام من ٣٥ سالمه در سينه چپم دو تا فيبروآدنوما دارم كه يكي از اون فيبروآدنوماهه كه بزرگ بود و بيوبسي كردم و خوش خيمه و در سينه چپمم دو تا دارم كه كوچيكن و هر ٦ ماه يا يكسال سونو ميرم،و جديدا آزمايشي من دادم بخاطر عقب افتادن پريودم مثلا ٢٠ روز و اينسري ١٥ روز بود خانومه دكتر و كه متوجه شدم تيروئيد كم كارم دارم و هنوز من دارويي مصرف نكردم بخاطر تيروئيدم،اما امروز فهميدم از نوك سينم مه روزه ٤ پريودمه از راستم ترشح زرد رنگ مياد،البته من از اون لحظه كه فهميدم هي فشار ميدمااا خيلي فشار ميدم وقتي فهميدم،و روي دستمال كاغذي سفيد زدم و ديدم زرده،الان اين ترشح بخاطر فيبرو آدنومامه كه دارم ممنون ميشم پاسخمو بدين ممنونم

  پاسخ
 3. متین - فوریه 11, 2021 در 12:14 ق.ظ

  سلام خدمت شما ودست اندر کاران گرامی
  عرض شود که خانمم چند سالی میشه که در پستان چپی اش غده ای پیدا شده بود
  درد نداشت تنها بعضا {خلش }داشت یا {تیر} میشد
  اما بعد از گزشت چند سال دو ماهی میشود که درد پیداکرده
  ناگفته نماند مبده این تکلیف بعد از بدنیا آمدن طفل 15سال پیش بوجود آمده بود ودر آنزمان هردو پستان ورم کرده بودند بسیار {چرک و ریم}داشتند یکیش جراهی شد ودیگرش سر پیداکرد
  یا مجرا پیدا کرد وتخلیه شد تا حدی بود که دکتور اجاز شیر دادن به طفل را ندارد
  حال نمیدانند نزد چه دکتوری مراجعه کنم.
  درصورت امکان اگر ممکن باشد لطفا رهنمایی ام کنید. سپاس

  پاسخ
  • دکتر ناهید نفیسی - فوریه 13, 2021 در 4:48 ب.ظ

   سونوگرافی کنند حضوری تشریف بیارند

   پاسخ
 4. نازنین - فوریه 17, 2021 در 1:47 ق.ظ

  سلام یکی از فامیلامون سینش مثل اینکه سوخته باشه شده وسنش40سال هس اون سینش کمتر شیر میداده . گفتن شاید توده باشه حالا این خوبه یانه ؟عمل بشه بهترمیشه؟لطفا بهم بگین

  پاسخ
  • دکتر ناهید نفیسی - فوریه 21, 2021 در 4:51 ب.ظ

   باید ماموگرافی و سونوگرافی بشن

   پاسخ
 5. مجید - مارس 4, 2021 در 3:52 ب.ظ

  سلام خانوم دکتر با عرض خسته نباشید خانومم سونو گرافی داده از سینش ولی نمونه گیری نمی ره گفتن کیست یک سانتی داری از زدن امپول به سینش می ترسه چه کنم

  پاسخ
  • دکتر ناهید نفیسی - مارس 10, 2021 در 3:33 ب.ظ

   اگر کیست ساده باشه نمونه برداری لازم نیست

   پاسخ
 6. کریمه - مارس 11, 2021 در 8:22 ب.ظ

  سلام درود
  کریمه احمدی در طرفه چپ پستان یک دانه ایجاد شود درزیر پوست سرطان یا خیر

  پاسخ
 7. محمد - مارس 14, 2021 در 3:06 ق.ظ

  سلام خسته نباشید،
  من چند روز پیش اتفاقی متوجه غده‌ای در سینه چپم و نزدیک سرخی سینم شدم در عرض دو روز کمی بزرگتر و دردناک شد ولی ‌در ظاهر پوست‌ چندان تفاوتی ندارد. من پسرم و ۱۸ سالمه قراره برم سونوگرافی اما لطفا بگید ممکنه خوش خیم باشه یا احتمالش بیشتره بدخیم باشه؟ لطفا جواب بدید

  پاسخ
  • دکتر ناهید نفیسی - مارس 18, 2021 در 12:18 ب.ظ

   حتما خوش خیمه و به احتمال زیاد عفونت است اصلا فکر بدخیمی نکنید

   پاسخ

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر ناهید نفیسی