info@drnafisi.com   021-22852250

درمان سرطان سینه

مدت زمان مطالعه 5 دقیقه

درمان سرطان سینه

روش های درمان سرطان پستان در حال پیشرفت و بهتر شدن است. بنابراین افراد برای درمان سرطان پستان انتخاب های زیادی دارند. این ایده ی خوبی است که افراد در خصوص این روش ها اطلاعات زیادی را در اختیار داشته باشند. دکتر ناهید نفیسی فوق تخصص جراح پستان در ادامه به توضیح تمامی این روش ها خواهند پرداخت. همچنین ایشان بیان می کنند که مهم نیست که کدام یک از روش های زیر انتخاب شود، همه روش های درمانی دو هدف اصلی دارند که عبارتند از :

 • تا حدود زیادی سرطان را از بدن خارج نمود.
 • برای جلوگیری از بازگشت سرطان انجام می شود.
دکتر ناهید نفیسی فلوشیپ جراحی پستان با به کار گیری تکنیک های پیشرفته و روز دنیا و دستگاه های مجهز به درمان سرطان سینه می باشند. شما عزیزان می توانید برای مشاوره و تعیین وقت قبلی از دکتر ناهید نفیسی ، با شماره 22852250 021 و پیج اینستاگرام ایشان ارتباط برقرار کنید.

 

آیا می دانید که کدام روش درمان سرطان سینه را انتخاب نمایید؟

جراح پستان باید قبل از آن که روش جراحی و درمان سرطان سینه را بیان نماید، باید در خصوص موارد زیر کمی بررسی نماید:

 • شما کدام نوع از سرطان سینه را دارید.
 • سایز تومور چقدر بوده و چه میزانی در بدن گسترش پیدا کرده است و نوع سرطان سینه را بررسی نماید.
 • آیا تومور دارای پروتئین HER2 ، استروژن و پروژسترون یا سایر ویژگیهای خاص است یا خیر.

اگر یائسگی را پشت سر گذاشته اید و سایر شرایط سلامتی را نیز دارید ، انتظارات شخصی خودتان است که از جراحی سینه نقش اصلی را ایفا می کند پس باید برای انجام جراحی سرطان پستان آماده شوید.

بیشتر بدانیم
مارکر گذاری تومور های پستان

انواع روش های درمان سرطان پستان چیست؟

بیشتر روش های درمانی به منظور برداشتن یا تخریب بافت های سرطان و اطراف آن مانند غدد لنفاوی انجام می شود. که شامل:

 1. جراحی سرطان سینه

جراحی برداشتن کامل سینه که به آن ماستکتومی یا برداشتن بافت سرطانی و تومورگفته می شود و جراحی برداشتن بافت اطراف آن که لامپکتومی نام دارد که جراحی حفظ پستان می باشد، انوع روش های جراحی سرطان پستان است.

تفاوت زیادی بین ماستکتومی و لامپکتومی وجود دارند.

 1. پرتو درمانی

استفاده از موج های انرژی با سطح بالا برای از بین برندن سلول های سرطانی را پرتودرمانی می گویند.

سایر روش های کنترل و درمان سرطان سینه در ادامه بیان می شود:

 1. شیمی درمانی

استفاده از دارو برای از بین بردن سلول های سرطانی را شیمی درمانی می گویند. به دلیل استفاده از دارو های قوی ممکن است فرد به برخی از عوارض مصرف این دارو ها مانند حالت تهوع ، ریزش مو ، یائسگی زودرس ، گرگرفتگی و خستگی دچار شود.

 1. هورمون تراپی

داروهای حاوی هورمون برای درمان استفاده می شود که در ترکیب این دارو ها حتما از استروژن استفاده می شود که باعث سوختن سلول های سرطانی می شود. این دارو ها ممکن است شامل داروهایی مانند تاموکسیفن (Nolvadex ، Soltamox) است که برای خانم ها قبل و بعد از یائسگی و مهار کننده های آروماتاز شامل anastrozole (Arimidex), exemestane (Aromasin) letrozole (Femara) برای یائسگی تجویز شود. بیشتر تاثیرات هورمون تراپی می تواند شامل گر گرفتگی و خشکی واژن می شود.

برخی از انواع این روش درمانی برای جلوگیری از ساخت هورمون توسط تخمدان ها چه از طریق جراحی  و چه دارویی استفاده می شود.

Fulvestrant ( Faslodex)  دارویی تزریقی است که از رسیدن استروژن به سلول های سرطانی جلوگیری می کند.

درمان سرطان سینه

درمان سرطان سینه

درمان هدفمند سرطان سینه

درمان هدفمند به سیستم ایمنی بدن برای از بین بردن سلول های سرطانی کمک می کند. در این روش دارو ها به سیستم ایمنی بدن کمک می کند تا سرطان را از بین ببرد. این داروها سلول های سرطانی پستان را که دارای سطح بالای HER2 هستند، هدف قرار می دهد. استفاده از دارو ها در خانم ها با توجه به سن یئسگی است. ممکن است برخی از دارو ها برای خانم هایی که در حال درمان با روش های هورمون درمانی و شیمی درمانی هستند، توسط انکولوژیست تجویز شود.

بیشتر بدانیم
پیشگیری از سرطان سینه

شما باید شیمی درمانی را دریافت نمایید، هورمون درمانی یا درمان هدفمند در کنار جراحی و پرتو درمانی انجام داد می شود. ترکیب این روش ها در از بین بردن کامل سلول های سرطانی موثر است. رادیوتراپی حین عمل جراحی یک روش بسیار جدید است که توسط فوق تخصص جراحی سینه هنگام جراحی و زیر بیهوشی به کمک متخصص رادیوتراپی به بیمار داده می شود. اگر بیمار بالای 50 سال باشد و در مراحل ابتدایی سرطان مراجعه کرده باشد به طوری که تومور کمتر از سه سانتی متر و عدم درگیری غدد زیربغل داشته باشد، کل رادیوتراپی را زیر بیهوشی دریافت می کند و نیاز به یک ماه و نیم، پرتو درمانی نخواهد داشت.

نکاتی برای کمک به شما در انتخاب بهترین روش درمان سرطان سینه

اگرچه برای درمان سرطان پستان روش های مختلفی پیشنهاد می شود، خانم ها حق انتخاب هر یک از روش ها را دارند.

 • با جراح پستان در خصوص همه ی ریسک ها و عوارض هر کدام از روش های درمانی و همچنین مزایای آن ها صحبت نمایید. همچنین در خصوص این که کدام روش می تواند موثر باشد بحث کنید.
 • به گروه افرادی که دارای شرایط جسمی شما هستند، بپیوندید. این می تواند در رسیدن به نتیجه ی بهتر و رسیدن به درمان موفق کمک کننده باشد. همچنین ممکن است این افراد درمان های بهتری را پیشنهاد دهند.
 • از دکتر خود در خصوص شرایط بعد از هر یک از درمان های فوق تمامی سوالات خود را بپرسید و بهترین روش درمانی را با مشاوره از جراح پستان انتخاب کنید.

 

منبع:https://www.webmd.com/breast-cancer/breast-cancer-treatment#1

 

 

مقالات مرتبط با این مطلب:

پیشگیری از سرطان سینه

جراحی بازسازی سینه پس از سرطان

سرطان سینه

 

راه های ارتباطی با دکتر ناهید نفیسی:

دکتر ناهید نفیسی

خانم دكتر نفيسی در سال 1377 در رشته جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشكی ايران فارغ التحصيل شده و بورد تخصصی جراحی را همان سال دريافت نمودند.

بیشتر بدانیم
تغییرات پوست در سرطان سینه

ایشان برای تکمیل دوره های جراحی سرطان سینه و جراحی های زیبایی سینه مکررا به کشورهای اروپایی  به خصوص ایتالیا رفته و دوره های انکوپلاستیک یعنی استفاده از جراحی های زیبایی در درمان و جراحی سرطان سینه را دیده اند.

ايشان جراحی های خود را بيشتر به درمان سرطان پستان و جراحي های زيبايی سينه از جمله كوچك كردن و بزرگ كردن سينه محدود كردند.

دکتر نفیسی در ادامه فعاليت هايشان دوره ليپوساكشن را به طور آكادميك در سوئيس به عنوان اولين خانم جراح ايراني در اين كشور زير نظر پرفوسور Linda آغاز نموده و پس از اتمام موفقيت آميز اين دوره به ايران بازگشته و اقدام به آموزش ليپوساكشن به پزشكانی كه تمايل به اين دوره را دارند نمودند.

همچنین در حال حاضر ایشان مدیر اجرایی مرکز پیشگیری غریالگری و درمان سرطان های بانوان در بیمارستان خاتم الانبیاء و همکار مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه شهید بهشتی و مرکز بیماری های پستان جهاد دانشگاهی تهران هستند.

پاسخ

پنج + شانزده =

Call Now Buttonتماس با پزشک