info@drnafisi.com   021-22852250

تغییرات پوست در سرطان سینه

تغییرات پوست در سرطان سینه

شاید آنچه شما به این نوشتار رسانده است مشاهده برخی تغییرات پوستی در سینه باشد. وجود این تغییرات شما را هراسان کرده و حتما تا رسیدن به این مطلب بار ها فکر ابتلا به سرطان سینه شما را نگران و نگران تر کرده است.

باید در ابتدا بیان کنیم که تغییرات پوست در سرطان سینه تنها یک از چندین نشانه های این سرطان است نه همه آن. اما اگر شما به این سرطان مبتلا شده باشید توجه به تغییرات پوستی می تواند اولین گام برای بهبودی هر چه سریع تر باشد.

بنابراین بر آن شدیم تا با ذکر برخی نکات شما را از علائم این سرطان آگاه ساخته تا بتوانید با خواندن مطالب زیر قبل از مراجعه به پزشک کمی اطلاعات در این باره کسب کنید.

دکتر ناهید نفیسی فلوشیپ جراحی پستان با به کار گیری تکنیک های پیشرفته و روز دنیا و دستگاه های مجهز به انجام سرطان سینه می باشند. شما عزیزان می توانید برای مشاوره و تعیین وقت قبلی از دکتر ناهید نفیسی ، با شماره 22852250 021 و پیج اینستاگرام ایشان ارتباط برقرار کنید.

تغییرات پوستی سینه در سرطان سینه

همانطور که اشاره شد توجه به تغییرات ناحیه سینه در بانوان بسیار حائز اهمیت است. این توجه باعث می شود در صورت بروز مشکل آن ها بتوانند با پیگیری زود هنگام مانع از ابتلا به سرطان و یا عدم تخیه سینه در صورت تشخیص این بیماری شوند. شاید بد نباشد در ابتدا کمی درباره آنوتومی سینه بانوان صحبت کنیم.

آشنایی با آناتومی سینه

سینه بانوان متشکل از بافت چربی، لوب ها، لوبول ها، مجاری شیر، گره های لنفاوی و عروقی خونی است.

بافت چربی سینه

این بافت ناحیه ترقوه تا زیر بغل و نواحی ای از قفسه سینه را پوشانده است. در این بافت سلول های عصبی و رگ های خونی نیز یافت می شود.

لوب و لوبول ها

این ها در واقع بخش های مختلف سینه هستند که از 12 تا 20 بخش تشکیل شده اند. بخش های کوچکتر لب ها را در اصطلاح لوبول مینامند که همان غدد شیر دهی هستند.

گره های لنفاوی و عروقی

گره های لنفاوی و غدد عروقی خاصیت خون رسانی به بافت سینه را دارند. می توان گفت که سرطان و رشد سلول های سرطانی می تواند از طریق مجاری خونی به سینه وارد شود.

گره های لنفاوی در واقع خوشه های سلولی هستند که ویژگی فیلتر مانند داشته که در اغلب سرطان ها اولین مکانی هستند که سرطان در آن منتشر می شود.

 

تغییرات پوست در سرطان سینه

تغییرات پوست در سرطان سینه

از نشانه های سرطان سینه

همانطور که در ابتدا بیان شد تغییرات پوست سینه در سرطان سینه تنها یکی از چندین نشانه این سرطان است که توجه به آن ضروری بوده. در ادامه انواع تغییرات سینه در این سرطان را بررسی خواهیم کرد.

تغییرات متوجه پوست سینه

فرورفتگی های پوست ویا کشیدگی پوست سینه می تواند نشان از ابتلا به سرطان سینه باشد. البته که کشیدگی پوست می تواند ناشی از به وجود آمدن توده های خوش خیم در سینه نیز باشد.

از دیگر تغییرات پوستی به وجود آمدن پوستی شبیه به پوست پرتقال است.

ترشحات از نوک سینه

ترشحات نوک سینه به رنگ های مختلفی مشاهده می شود و یا از حیث غلظت می تواند رقیق ویا غلیظ باشد. ترشحات نوک سینه نیز یکی از نشانه های احتمالی سرطان سینه است. این نشانه در برخی مواقع ناشی از بروز عفونت سینه، عوارض مصرف برخی قرص های ضد بارداری، تغییرات هورمونی و فیزیولوژیکی و یا ابتلا به بیماری های تیروئیدی خواهد بود.

تورم در غدد لنفاوی

غدد لنفاوی در قسمت زیر بغل بوده که به مانند فیلتر عمل کرده و سلول های سرطانی را به سمت خود می کشند. در صورتی که سرطان سینه ایجاد شده باشد، سلول های سرطانی زمانی که به غدد لنفاوی می رسند موجب تورم آن ها خواهند شد. البته لازم به ذکر است که غدد لنفاوی می تواند بر اثر ابتلا به عفونت و بیماری های دیگر نیز به وجود آید