info@drnafisi.com   021-22852250

تغییرات پستان در دوران بارداری

تغییرات پستان در دوران بارداری

واقعیتی که وجود دارد این است که این دوران از زندگی زنان از مهم ترین و حساس ترین دوران زندگی هر زنی است که اگر با آگاهی  وشناخت طی شود کمترین احتمال خطر و بیشترین لذت و شیرینی را برای مادر دارد.

حال در این دوران یکسری تغییرات فیزیکی و خلقی در تمامی زنان البته با درجه متفاوت ( شدید و ضعیف) ایجاد می شود. شناخت هریک از این تغیرات موجب می شود تمامی زنان بتوانند اقداماتی لازم را برای رفع و یا کنترل وکاهش این علائم و تغییرات داشته باشند. مثلا یکی از این تغییرات تحریک پذیری بیشتر و استرس بالای زنان در مورد زایمان و غیره است که در صورتی که زنان بدانند چگونه می توانند با این مسائل مواجه شوند دیگر خطری برای زنان نخواهد داشت.

 

دکتر ناهید نفیسی فلوشیپ جراحی پستان با به کار گیری تکنیک های پیشرفته و روز دنیا و دستگاه های مجهز به انجام بیماری های پستان می باشند. شما عزیزان می توانید برای مشاوره و تعیین وقت قبلی از دکتر ناهید نفیسی ، با شماره 22852250 021 و پیج اینستاگرام ایشان ارتباط برقرار کنید.

 

بارداری و انواع تغییرات جسمی این دوران

تغییرات جسمی ای که در این دوران حاصل می شود از جمله:

  • بزرگ شدن شکم که امری طبیعی است و با رشد جنین هر روز شکم مادران بزرگتر می شود تا اینکه در ماه آخر تقریبا به یک اندازه ثابتی می رسد
  • بزرگ شدن سینه های زنان ( توضیحات این مورد در بخش های آتی خواهد آمد.)
  • ورم کردن صورت ها و دست ها؛ البته باید گفت این مورد از مواردی است که بر خی از زنان آن را تجربه می کنند و برخی دیگر خیر.

در این مقاله قصد داریم مطالبی را در مورد تغییرات پستان در دوران بارداری بیان کنیم. توجه به این نکته حائز اهمیت است که تغییرات پستان در هر زن متفاوت است و همه افراد علائم را نشان نمی دهند.

 

تغییرات پستان در دوران بارداری

تغییرات پستان در دوران بارداری

تغییرات پستان در دوران بارداری

تغییرات پستان یک مرحله عادی از دوران بارداری است و در نتیجه نوسانات هورمونی اتفاق می افتد. تغییرات به وجود آمده در سینه ها می تواند در هفته اول بارداری رخ دهد و می توانند تا زمان تولد نوزاد و بعد از آن نیز ادامه داشته باشند.

بزرگ شدن سینه های زنان

این مورد از مهم ترین اتفاقاتی است که برای زنان رخ می دهد. در این دوران زنان به دلیل تغییرات هورمونی و جسمی ای که در اثر بارداری دارند سینه هایشان بزرگ تر می شود.

درد ها و ناراحتی هایی در ناحیه سینه ها ایجاد می شود

این درد ها کاملا طبیعی و عادی است و زنان باید بدانند که نباید نگرانی ای در این زمینه داشته باشند. زنان می توانند با استفاده از لباس زیر هایی که تا حدی راحت و گشاد هستند از فشار بر روی سینه ها بکاهند تا احساس درد کمتری داشته باشند.

افزایش حالت، رنگ و اندازه نوک سینه در زنان

فرم نوک سینه در دوران بارداری مخصوصا در ماه های آخر تغییر می کند. گاها مشاهده می شود هاله دور سینه بزرگ تر می شود ولی تغییر رنگ در اغلب موارد رخ می دهد و تیره تر می شود. نوک سینه ها در روزهای منتهی به زایمان بزرگ تر شده و از آمادگی مادر برای شیر دهی نوزاد خود حکایت دارد.

ترشحاتی از ناحیه پستان ها

از آنجا که سینه های مادر آماده شیر دهی می شوند گاها می بینیم ترشحاتی سفید رنگ از نوک سینه ها بیرون می آید که ابدا نگران کننده نیست و دراغلب زنان رخ می دهد.

شکل گرفتن غده های شیری در پستان

این مورد نیز کاملا طبیعی است و گاها منجر به درد هایی خفیف و یا احساس سنگینی در این نواحی می شود.

*یکی از نکاتی که در خصوص تمامی تغییرات ایجاد شده در پستان ها وجود دارد